Wywiad: Co każdy o zgadze wiedzieć powinien
Zgaga coraz częściej dotyka Polaków. Mimo, iż wielu z nas cierpi z jej powodu, często nie zdajemy sobie sprawy, że to palące uczucie za mostkiem to właśnie objaw refluksu. Czym jest zgaga, kiedy i dlaczego się pojawia, kto jest na nią najbardziej narażony a także jak możemy sobie z nią poradzić odpowiada prof. dr hab. n. med. Andrzej Dąbrowski, Kierownik Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Skąd bierze się zgaga i jakie są jej przyczyny?
prof. dr hab. n. med. Andrzej Dąbrowski: Zgaga jest najpowszechniejszym objawem refluksu, czyli cofania się treści żołądkowej do przełyku. Najczęściej zgagę powoduje kwas solny, znajdujący się w żołądku. O pojawieniu się dolegliwości, decydują także żółć i pepsyna zawarte w treści żołądkowej cofającej się do przełyku. Na wystąpienie zgagi mogą wpływać nasze niezdrowe przyzwyczajenia, jednak jeśli pojawia się częściej niż raz w tygodniu może być objawem rozwijającej się choroby.
Jak styl życia wpływa na możliwość pojawienia się zgagi?
A.D. Nieodpowiednia dieta, zwłaszcza spożywanie obfitych posiłków, tłustych i ostrych potraw, jedzenie w pośpiechu, przed snem, otyłość czy nadmierne spożywanie alkoholu są czynnikami, które nasilają to nieprzyjemne uczucie palenia w okolicach mostka.
Jak zgaga odbija się na naszym samopoczuciu i codziennym życiu?
A.D. Uczucie palenia za mostkiem, zwłaszcza jeśli pojawia się często, niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie, ale także na codzienne obowiązki, jakie wykonujemy. Jak pokazują dane z raportu opinii publicznej „Zgaga? Czas wyciągnąć wnioski!” aż 85% osób, które kiedykolwiek odczuły zgagę uważa, że wpływa ona negatywnie na ich samopoczucie. 76% z nich w obawie przed pojawieniem się dolegliwości musi dokładnie zwracać uwagę na to co je, jak również unikać niektórych potraw. Zgaga może również obniżyć naszą zdolność koncentracji i powodować problemy w pracy, na co uskarża się aż dwie trzecie badanych.
Dlaczego zgaga jest tak powszechnym problemem u kobiet w ciąży?
A.D. Zgaga pojawia się u kobiet zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Jest ona spowodowana między innymi zwiotczeniem dolnego zwieracza przełyku na skutek działania progesteronu. W późniejszych miesiącach ciąży dyskomfort wynika dodatkowo z ucisku powiększającej się macicy na żołądek, co nasila zarzucanie zawartości żołądkowej do przełyku. Zgaga pogarsza samopoczucie a w wielu przypadkach skutecznie uniemożliwia także sen przyszłej mamy, dlatego tak ważne jest, aby skutecznie ją eliminować.
Jak możemy poradzić sobie ze zgagą?
A.D. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na nasz styl życia i jadłospis. Wyeliminujmy z niego potrawy tłuste, kwaśne a także alkohol. Starajmy się jeść małe posiłki, ale często, nie najadajmy się na noc. Tych kilka zmian w naszych codziennych przyzwyczajeniach powinno pomóc uporać się ze zgagą. Jeśli zgaga pojawia się rzadko możemy pomóc sobie stosując dostępne bez recepty leki. Warto poradzić się farmaceuty, który dobierze nam lek bezpieczny, szybko i skutecznie usuwający palące uczucie za mostkiem.
Czy kobiety w ciąży mogą bezpiecznie stosować leki bez recepty?
A.D. Kobiety w ciąży są często nieświadome tego, iż istnieją na rynku leki bezpieczne zarówno dla nich jak i dla ich maluszka. Starają się ratować domowymi sposobami, np. pijąc mleko czy jedząc migdały. Takie sposoby nie zawsze są skuteczne. Zgaga w ciąży może skutecznie popsuć radość i magię tego okresu. Warto poprosić o pomoc swojego lekarza, który doradzi jaki lek zastosować.
Kiedy zgaga powinna nas zaniepokoić?
A.D. Zgaga, która występuje sporadycznie, np. po bardzo obfitym posiłku, nie jest powodem do obaw. Jeśli jednak pojawia się przynajmniej raz w tygodniu, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Tak częste występowanie zgagi może być objawem poważniejszych schorzeń a nawet niekiedy nowotworów.
prof. dr hab. n. med. Andrzej Dąbrowski, Kierownik Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku