Wapń dla dwojga
Jest podstawowym budulcem kości Twojego maluszka. Jeśli go zabraknie, nieprzyjemne konsekwencje odczujesz zarówno Ty jak i dziecko. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednia jego ilość znalazła się w Twoim codziennym jadłospisie.
Wapń jest niezbędny do rozwoju dziecka. Już około 4 tygodnia ciąży bierze udział w tworzeniu zawiązków zębów a następnie mocnych kości malca. Spożywając jego odpowiednią ilość, inwestujesz nie tylko w zdrowie dziecka ale również zwiększasz szanse na prawidłowy przebieg Twojej ciąży. Odpowiednia ilość wapnia chroni Cię przed nadciśnieniem tętniczym i stanem przedrzucawkowym. Zwiększone zapotrzebowanie (o 200 mg dziennie) na ten pierwiastek rośnie głównie w II i III trymetrze.
Groźne konsekwencje
Jeśli podczas ciąży nie będziesz dostarczać organizmowi odpowiedniej ilość wapnia, jego niedobór odczujesz najpierw Ty. Rozwijający się maluszek będzie bowiem czerpał go z zapasów, zmagazynowanych w Twoich kościach, Konsekwencją może być osteoporoza. Jeśli niedobór wapnia będzie się utrzymywał dłuższy czas, Twoje zęby zaatakuje próchnica, zaczniesz odczuwać bóle głowy, nieprzyjemne skurcze mięśni łydek oraz ogólne osłabienie. Również Twoje dziecko może ucierpieć, jeśli pierwiastka będzie brakować przez dłuższy okres czasu – maluszek może się urodzić mniejszy i słabszy. W przyszłości może mieć problemy z deformacją kości oraz słabymi ząbkami.
Gdzie go szukać?
Najcenniejszym źródłem wapnia jest mleko. Oprócz tego, że jest ono bogate w ten pierwiastek, to również wapń w nim zawarty jest łatwo przyswajalny. Tak naprawdę szklanka mleka pokrywa ¼ zapotrzebowania organizmu przyszłej mamy na wapń. Resztę możesz dostarczyć spożywając żółty ser, twaróg, jogurt, kefir czy maślankę. Bardzo dobrym źródłem wapnia są również sardynki, większość kasz, zielone warzywa, pestki słonecznika, ziarna sezamu, orzechy laskowe i ziemne oraz migdały.
Aby dobrze się wchłaniał
Wapń najlepiej wchłania się wtedy, gdy w Twoim organizmie nie brakuje witaminy D. Wiosną i latem nie powinno być z tym problemu, gdyż pod wpływem promieni słonecznych Twój organizm ją wytwarza. Natomiast na jesień i w zimie powinnaś zadbać, by w Twojej diecie nie brakło dodatkowo tłustych morskich ryb, mięsa i żółtka jaj. Pamiętaj również o aktywności fizycznej. Regularne spacery czy ćwiczenia dla kobiet w ciąży sprzyjają odkładaniu się wapnia w kościach a przebywanie na świeżym powietrzu dodatkowo wpływa korzystnie na produkcję witaminy D przez organizm.
Wchłanianie wapnia jest zaburzone, jeśli w Twojej diecie jest zbyt dużo fosforu (zawierają go dania wysoko przetworzone). Również wchłanianiu wapnia nie służy duża ilość szczawianów, zawartych w burakach, rzodkiewce, rabarbarze, kawie czy herbacie. Dlatego nie powinnaś w jednym posiłku łączyć produktów bogatych w wapń oraz tych bogatych szczawiany.