Tłuszcze w diecie dziecka
Tłuszcze są elementem pożywienia, niezbędnym do prawidłowego rozwoju małego organizmu. Są źródłem kwasów tłuszczowych oraz witamin A, D i E. Jednak jadłospis dziecka powinien zawierać tylko niektóre tłuszcze. Które tłuszcze są zdrowe a które wręcz szkodliwe?
Masło
Dzieciom poniżej trzeciego roku życia, kiedy organizm intensywnie się rozwija, zaleca się smarowanie pieczywa wyłącznie masłem. Jest wspaniałym źródłem karotenoidów, nasyconych kwasów tłuszczowych, witamin A i E oraz cholesterolu, który jest potrzebny młodemu organizmowi. Aby masło nie straciło swoich walorów odżywczych, należy je przechowywać w lodówce w opakowaniu papierowym lub w nieprzeźroczystej maselniczce. Masło dozwolone jest w diecie dziecka, ale tylko w postaci naturalnej. Nie używaj go do smażenia czy duszenia.
Margaryna
Można ją wprowadzić do diety maluszka ale dopiero w 3 roku życia. Kupując margarynę pamiętaj, aby wybrać tę, wysokiej jakości. Jak ją rozpoznać? Dokonując wyboru, zwracaj uwagę na etykiety. Jeśli margaryna zawiera mniej niż 0,1 g tłuszczów trans to jest ona korzystna dla zdrowia. Większa ich ilość jest szkodliwa. Tłuszcze trans wpływają niekorzystnie na układ krwionośny. Największa ich ilość jest w margarynach, służących do pieczenia.
Olej
Najzdrowszy jest bezerukowy olej rzepakowy. Można go użyć do sałatek, smażenia i pieczenia. Zawiera spore ilości tłuszczów jednonienasyconych, podnoszących poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) we krwi. Pozostałe oleje (słonecznikowy, kukurydziany, lniany) są mniej wartościowe, choć są źródłem wielonienasyconych tłuszczy, obniżających poziom tzw. „złego” cholesterolu (LDL).
Oliwa z oliwek
To tłuszcz, który można podawać nawet niemowlęciu. Najlepsza jest oliwa Extra Vergin czyli z pierwszego tłoczenia na zimno. Posiada właściwości poprawiające trawienie. Chroni przewód pokarmowy dzięki związkom które są łatwo przyswajalne. Działają one ochronnie na błonę śluzową żołądka oraz jelit.