Smakołyki ze słoiczka
Są zdrowe, smaczne a ich przygotowanie zajmuje zaledwie parę minut. Niemowlęce dania ze słoiczka maja mnóstwo zalet. Dlaczego?
Najtaniej jest oczywiście przygotowywać maluszkowi dania samodzielnie. Ale nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że wszystkie składniki z których przyrządzasz potrawy, pochodzą z pewnego źródła (zwłaszcza, jeśli kupujesz je w sklepie). Dania ze słoiczka to nie tylko bezpieczny, ale również bardzo wygodny sposób rozszerzania diety niemowlęcia. Nie są tanie, ale naprawdę warto w nie zainwestować.
Zdrowe
Nad jakością i składem potraw ze słoiczka czuwa szerokie grono specjalistów, zajmujących się środkami specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Dbają oni nie tylko o kaloryczność potraw, ale również oto, by zawierały odpowiednią ilość witamin i minerałów. Proces wytwarzania „słoikowych” dań poddawany jest najwyższej kontroli. Składniki, z których są zrobione, pochodzą z terenów ekologicznie czystych, nie zawierają barwników, soli kuchennej i innych przypraw. Dania te mają długi okres przydatności – to nie skutek stosowania konserwantów, a specjalistycznej technologii produkcyjnej (potrawy najpierw są gotowane na parze a potem, w warunkach próżni, zamykane w słoiczkach i sterylizowane). Na każdym słoiczku znajduje się informacja, od jakiego wieku można podawać dziecku to, co znajduje się w środku.
Smaczne
Dla Ciebie zawartość słoiczka może wydawać się mało atrakcyjna. Zupki mają zazwyczaj szary kolor, ich smak dla dorosłych jest mdły a zapach niezbyt piękny. Ale dzieci odbierają to całkiem odmiennie. Nie mają jeszcze wyrobionych nawyków smakowych, a wiec smakuje im to, co podajesz. Dania ze słoiczków zazwyczaj nie zawierają cukru ani soli kuchennej. Niech nie kusi Cię, aby je doprawiać. Dziecko absolutnie tego nie potrzebuje – nadmiar soli może spowodować nadciśnienie, a cukru –otyłość.
Ważne zasady
· Deserki możesz podawać dziecku na zimno, danie obiadowe powinno być ciepłe.
· Dania najlepiej podgrzewać w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej. Uwaga: zawartości słoiczka nie wolno doprowadzić do wrzenia – potrawa traci wtedy swoje cenne walory odżywcze.
· Nie karm malca bezpośrednio ze słoiczka, zwłaszcza jeśli wiesz, że nie zje całej porcji. Wraz ze śliną na łyżeczce, do pokarmu przedostają się bakterie, które mogą powodować psucie się jedzenia.
· Po nałożeniu na talerzyk porcji, pozostałą część zawartości słoika schowaj do lodówki i nie przechowuj dłużej niż zaleca producent – tę informację znajdziesz na etykiecie.
· Nieotworzone jeszcze słoiczki można przechowywać w temperaturze pokojowej, najlepiej z dala od źródła ciepła.
· Kupując danie w słoiczku sprawdź, czy wieczko jest wklęsłe – to oznacza, że potrawa jest świeża i zdatna do spożycia.