Przedszkolna miłość
Pierwsza miłość zdarza się raz… i zazwyczaj przytrafia się już przedszkolakom. Jeśli Twój maluch oświadczył Ci, że się zakochał, nie lekceważ tego uczucia. Dla smyka jest ono czymś niezwykle ważnym. Czymś, co być może zapamięta na całe życie.
Około trzeciego roku życia, dziecko ma potrzebę tworzenia innych relacji niż te, które tworzy z rodzicami. Trzylateknie jest na sobie już tak skupiony jak wtedy, gdy miał dwa latka. Teraz pragnie dzielić się z rówieśnikami, okazywać im uczucia i sympatię. Czasami zdarza się, że szczególną sympatią obdarza jedną osobę płci przeciwnej. Taką sytuację należy potraktować jako kolejny, naturalny etap emocjonalnego rozwoju malucha.
Naśladowanie dorosłych
Małe przedszkolaki uwielbiają odgrywać różne role. Maluchy w tym wieku są świetnymi obserwatorami otaczającego świata i precyzyjnie potrafią naśladować dorosłych. Dlatego tak często w czasie zabawy odgrywają rolę męża czy mamy. Wzorują się na rodzicu tej samej płci, obserwując jego relacje z partnerem. Dlatego jeśli Twój synek przepuszcza swoją ukochaną w drzwiach, masz powód do radości – to oznacza, iż taką sytuację podpatrzył u siebie w domu! Dzieci czerpią wzorce również z bajek lub z obejrzanych seriali. Dlatego zwracaj uwagę na to, co czyta i ogląda w telewizji Twój smyk.
To poważna sprawa
Jeśli Twój mały przedszkolak z zapałem opowiada Ci o swojej ulubionej koleżance, nie lekceważ sytuacji, ale też nie popadaj w egzaltację. Grunt to zachować delikatność. Z uwagą słuchaj relacji i porozmawiaj z dzieckiem na temat uczuć jakie towarzyszą pierwszej miłości, ale nie wypytuj przesadnie o obiekt westchnień. Jeśli będzie chciało – samo opowie Ci o szczegółach dotyczących cech ulubionej koleżanki czy kolegi.
Pokaż szkrabowi, że nie lekceważysz jego uczuć. Nie krytykuj wybranka czy wybranki jego serca, nawet jeśli nie przepadasz za obiektem uczuć swojego dziecka. Z pierwszej miłości maluszka nie rób sensacji – niestety rodzice często mają skłonności do traktowania przeżyć dziecka jako tematu rodzinnych żartów. Zanim cokolwiek więc powiesz, zastanów się, czy Twoje słowa nie sprawią, że maluszek poczuje się przez Ciebie zdradzony.
Jeśli uczucie malca nie jest odwzajemnione, koniecznie go wspieraj. Dzięki okazanemu zrozumieniu maluszek będzie miał świadomość, iż o wszystkim można z Tobą porozmawiać. A przecież każdy rodzic pragnie być powiernikiem sekretów swojego dziecka…