Pierwsza wizyta u alergologa
Wybierasz się z dzieckiem do alergologa? Przeczytaj, jak powinnaś się do tej wizyty przygotować, co powinnaś ze sobą zabrać i jakie pytania zada lekarz.
Twój malec ma katar, kaszle lub na jego ciele pojawiła się wysypka. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o infekcji lub…alergii. Jeśli objawy się utrzymują lub regularnie powracają a pediatra wykluczył chorobę, pora na wizytę u alergologa.
Zabierz ze sobą:
-Książeczkę zdrowia dziecka
-Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry oraz książeczkę ubezpieczeniową, jeśli idziesz na wizytę w ramach NFZ
-Wyniki ostatnich badań dziecka (analiza krwi, moczu, prześwietlenia itp.), o ile takie posiadasz
-Karta informacyjna leczenia szpitalnego, jeśli maluszek kiedykolwiek przebywał w szpitalu
-Książeczkę dla dziecka, zwłaszcza jeśli malec ma więcej niż 36 miesięcy (przyda się podczas przeprowadzania testów skórnych)
Pytania które może zadać Ci lekarz:
-Czy rodzice dziecka są alergikami?
-Jakie są Wasze warunki mieszkaniowe (np. gdzie dziecko najczęściej przebywa, gdzie śpi, czy domu znajdują się kwiaty, dywany itp.)?
-Jakie był Twój przebieg ciąży i rozwój dziecka w okresie niemowlęcym?
-Czy maluszek przebył jakieś choroby zakaźne?
-Czy do tej pory dziecko było leczone jakimiś lekami (w tym środkami antyhistaminowymi) i jakie były efekty kuracji?
-Jak wygląda jadłospis malca?
Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 3 lata, alergolog może zlecić zrobienie testów skórnych. Polega to na nakłuwaniu przedramienia malucha sterylnymi patyczkami, które pozostawiają na jego skórze krople alergenu. Przez około 15-20 minut szkrab powinien siedzieć bez ruchu, aby kropelki się nie rozlały (tu przyda się książka do czytania, która na chwilę zajmie pacjenta). Po tym czasie lekarz porównuje zaczerwienienie i bąbel powstający w miejscu nałożenia alergenu z reakcją na substancje kontrolne. Jeśli tzw. „odczyn testowy” jest większy i bardziej czerwony (lub taki sam), to jest spora szansa, że dziecko jest uczulone na badaną substancję.
Korzystając z wizyty u alergologa, nie wahaj się zadawać lekarzowi pytań. Jeśli masz wątpliwości co do diagnozy czy sposobu leczenia – śmiało powiedz o tym specjaliście.