Ogień w przełyku
Pieczenie w przełyku i gardle to częsta dolegliwość, która jest utrapieniem przyszłych mam. Nie ma stuprocentowego sposobu na pozbycie się zgagi, jednak postępując w odpowiedni sposób, możesz zminimalizować uczucie dyskomfortu.
Zgaga występuje wtedy, gdy pod wpływem hormonów ciążowych rozluźnia się mięśniówka u wejścia do żołądka, pozwalając na cofanie się ostrych kwasów żołądkowych do przełyku a czasem nawet do gardła. To powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia.
Co z dzieckiem?
Jeśli obawiasz się, że zgaga szkodzi Twojemu maluszkowi, mamy dobra informację: Twój szkrab nawet nie zdaje sobie sprawy z tej przykrej dolegliwości, która tak Ciebie męczy. Tak długo, jak odczuwany przez Ciebie dyskomfort nie koliduje z prawidłowym odżywianiem, nie masz się co martwić: dziecko nic nieprzyjemnego nie odczuwa.
Jak sobie pomóc?
Jeśli dopadła Cię zgaga, możesz sobie ulżyć, stosując kilka efektywnych sposobów złagodzenia tej uciążliwej dolegliwości.
Przede wszystkim pora na zmianę nawyków żywieniowych. Staraj się jadać mniejsze porcje, ale za to częściej: najlepiej spożywać pięć mniejszych posiłków, zamiast trzech obfitych. Wyłącz z jadłospisu pokarmy, które mogą spowodować dyskomfort – unikaj potraw smażonych, tłustych, ostrych i gorących. Niewskazane jest również spożywanie mięs konserwowych, czekolady, kawy i alkoholu (ten ostatni w ciąży jest wręcz zakazany!). Nigdy nie jedz w pośpiechu. Posiłki należy spożywać wolno, dokładnie przeżuwając każdy, niewielki kęs. Najlepiej jeść przy stole z wyprostowanymi plecami – to ułatwi przesunięcie się treści pokarmowej we właściwym kierunku. Zadbaj o kondycję i dużo się ruszaj. Po każdym posiłku wybierz się na krótki spacer.
Zwróć uwagę na swoją….garderobę. Zaszkodzić Ci może zakładanie ciasnych rzeczy na brzuch i wokół talii. Również niewskazany jest ucisk na brzuch w momencie, kiedy zginasz się w pasie przy pochylaniu. Jeśli więc coś Ci upadnie na podłogę, nie pochylaj się, zegnij raczej kolana.
Gdy nagle pojawiła się zgaga, możesz wykorzystać babciny sposób: weź do ust szczyptę (w stosunku 1:1) mielonego kminku i majeranku. Wymieszaj ze śliną i połknij. Powinno pomóc.
Na własną rękę nie stosuj żadnych środków farmakologicznych! Jeśli opisane powyżej sposoby nie przynoszą Ci ulgi, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Być może przepisze Ci bezpieczne leki przeciw nadkwasocie.