Musli – pomysł na zdrowe śniadanie
Śniadanie jest uznawane za najważniejszy posiłek dnia – ma ono dostarczać energii i składników niezbędnych do całodziennego funkcjonowania organizmu. Chińskie przysłowie, na poparcie tej tezy, mówi: Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Jednym z najzdrowszych i najsmaczniejszych pomysłów na śniadanie jest musli.
Jak powstało musli?
Pomysłodawcą musli był szwajcarski lekarz Maximilian Bircher-Benner. Stworzył on dla pacjentów swojego szpitala specyficzną dietę, opartą na świeżych owocach, płatkach, mleku i orzechach, zainspirowaną nawykami alpejskich pasterzy, których obserwował. Musli jest zatem z założenia posiłkiem lekkostrawnym i źródłem cennych składników dla naszego organizmu. Płatki musli bogate w błonnik wspomagają układ pokarmowy i działają ochronnie na nasze serce obniżając poziom cholesterolu, suszone owoce takie, jak: rodzynki, daktyle, śliwki, jabłka czy banany to naturalna słodycz i źródło błonnika oraz ważnych minerałów, jak żelazo czy potas, korzystnie wpływających na pracę przewodu pokarmowego i regulujących trawienie oraz zapewniających poczucie sytości, a mleko lub jogurt, z którymi musli jest spożywane, dostarczają niezbędnej porcji białka i witaminy D.
Musli to przykład posiłku, który możemy dowolnie komponować w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań. W skład musli mogą zatem wchodzić płatki:
– owsiane, są najbogatsze w białka i tłuszcze a więc i najbardziej kaloryczne. Dostarczają komórkom mózgowym i nerwowym porcję witaminy B6, która poprawia pamięć i koncentrację, zawierają również witaminę B1 i kwas pantotenowy, które przeciwdziałają narastającemu zmęczeniu oraz rozdrażnieniu,
– jęczmienne, to źródło minerałów: wapnia, fosforu, potasu, żelaza. Polecane są szczególnie dzieciom, bo wspomagają rozwijający się, młody organizm,
– żytnie, są najlepsze jeśli się odchudzasz, bo wspomagają przemianę materii. Zawierają witaminę PP, żelazo, magnez, potas, fluor,
– kukurydziane, są one najrzadziej polecane – zawierają bowiem najwięcej sodu (składnika, którego i tak jest w naszej diecie zdecydowanie za dużo), a najmniej wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, witaminy E, ale za to najwięcej witamin z grupy B.
Przy wyborze musli warto zwrócić uwagę na informacje zamieszczone na opakowaniu. Najważniejsza jest tu liczba kalorii – typowe, zdrowe musli nie powinny przekraczać 350 kcal na 100 g. Po drugie warto zwrócić uwagę na tłuszcze – jeśli śniadanie ma być zdrowe to nie powinno ich być więcej niż 10 g na 100 g produktu. Po trzecie błonnik – tutaj przyjmujemy zasadę im więcej tym lepiej. Zdrowe musli posiadają od 10 do nawet 20 g błonnika na 100 g. W musli można dowolnie komponować składniki. Najpierw w zależności od potrzeb wybierzmy rodzaj płatków, mamy zatem: jęczmienne, pszenne, kukurydziane, owsiane, żytnie. Potem wybierzmy najważniejszy składnik musli – czyli owoce: figi, daktyle, jabłka, rodzynki, banany, suszone śliwki, ananas, a na koniec dodajmy garść orzechów bądź słonecznika. Klasyczne musli spożywa się z mlekiem, jednak czasami można je urozmaicić dodając do niego jogurt naturalny bądź owocowy. Obecnie w sieci można znaleźć niezliczoną ilość przepisów, pokazujących jak różnorodny i ciekawy jest to posiłek. Oto dwa z nich:
Bananowe musli
– jogurt naturalny,
– miód płynny,
– banany, orzechy, rodzynki,
– płatki owsiane i kukurydziane,
– wiórki kokosowe
Miksujemy banany z miodem i jogurtem .Mieszamy musli i dodajemy do jogurtu bananowego .
Musli z orkiszem
– 150g ziarna orkiszu,
– 300g jogurtu,
– banan,
– 2 łyżki stołowe rodzynek
Orkisz włożyć do garnka, zalać taka ilością wody, aby go pokryła i moczyć przez około 8 godzin (najlepiej na noc). Następnego dnia gotować orkisz na małym ogniu pod przykryciem przez około 25 minut, wyłożyć na sitko i pozostawić do schłodzenia. Jogurt wymieszać na kremową masę, posłodzić syropem klonowym i dodać orkiszu. Obrany banan, pokroić w plasterki, dodać do musli i całość posypać rodzynkami.