Menu na drugie półrocze
Kiedy należy rozszerzać dietę niemowlęcia? W którym miesiącu życia maluszka można wprowadzać gluten? Czy mogę podać cytrusy? Oto garść informacji na temat nowości w jadłospisie szkraba, miesiąc po miesiącu.
Jeśli Twój maluszek karmiony jest mieszanką, w piątym miesiącu życia mleko nadal powinno stanowić podstawę jego żywienia. Natomiast możesz rozpocząć wprowadzać pierwsze produkty. Jeśli karmisz piersią, na rozszerzanie diety przyjdzie pora po ukończeniu szóstego miesiąca. Do tego czasu podawaj maluszkowi mleko naturalne. Nic innego nie jest mu jeszcze potrzebne.
7. miesiąc
Jeśli karmiłaś maluszka piersią, w siódmym miesiącu życia możesz rozpocząć rozszerzanie diety. Jeśli puree z ziemniaka, marchewki mu nie szkodzą, możesz rozpocząć podawanie kolejnych warzyw: kalafiora oraz kabaczka, pietruszki, selera i brokułów. W tym miesiącu możesz też włączyć fasolkę szparagową oraz cukinię. Oczywiście wszystkie podane maluszkowi warzywa powinny być wcześniej porządnie umyte, ugotowane oraz zmiksowane. Możesz powoli zacząć wprowadzać do diety maluszka mięso. Najlepsze będzie z kurczaka, indyka lub królika. Pamiętaj jednaj, że za wcześnie jest na gotowanie zup na wywarze – może on uczulić maluszka. Najlepiej do przecieru z warzyw dodać zmiksowane mięso. Jeśli chodzi o owoce, to oprócz jabłka możesz podać przeciery z jagód albo dzikiej róży. Niektóre maluszki chętnie je jedzą z dodatkiem kleiku ryżowego lub kaszki kukurydzianej.
W siódmym miesiącu życia pora na soki – najlepiej klarowne. Najlepsze będą soki jabłkowe, winogronowe, porzeczkowe i marchewkowe. Mają mnóstwo witamin i działają przeciw zaparciom.
8. miesiąc
Nie każdy maluszek jest chętny na zmiany w jadłospisie. Ale warto próbować urozmaicać dietę dziecka, podając mu nowe przysmaki. Na tym etapie (jeśli maluch nie jest alergikiem) możesz podać maluszkowi buraki i por. Z tych pierwszych możesz przyrządzić wspaniały deser. Wystarczy, że ugotujesz buraka w skórce, następnie obierzesz i zmiksujesz z dodatkiem soku jabłkowego. Jeśli chodzi o owoce, to możesz podać dziecku maliny (również te mrożone), gruszkę oraz morelę.
Pora na żółtko jaja. Jest ono cennym źródłem witamin i żelaza. Na tym etapie wystarczy, jeśli podasz maluchowi pół żółtka co drugi dzień – najlepiej jeśli wymieszasz je z zupą lub przecierem warzywnym. Oczywiście żółtko powinno pochodzić z ugotowanego na twardo jaja kurzego.
9. miesiąc
W tym miesiącu możesz zacząć podawać maluszkowi mniej rozdrobnione jedzenie. Maluch nie musi już dostawać zmiksowanych papek. Większość produktów (np. owoce lub warzywa) możesz rozgniatać widelcem. Mięso (w tym miesiącu możesz podać już wieprzowinę) drobniutko siekaj. Podawaj maluchowi ryż oraz białą niepaloną kasze gryczaną. To bardzo ważne, aby maluszek nauczył się żuć – dzięki temu w przyszłości nie będzie miał problemów ze zgryzem.
Nowością w tym miesiącu są śliwki, brzoskwinie, winogrona, mango i banany. Dozwolone przyprawy: majeranek, kminek, suszony koperek, sezam.
10. miesiąc
W tym miesiącu sporo nowości na talerzu. Przede wszystkim pod koniec miesiąca możesz podać maluszkowi kasze jaglaną i jęczmień czyli możesz spróbować serwować malcowi produkty zawierające gluten. Jeśli maluch wykazuje nietolerancję glutenu, jego dieta nie musi być uboga i niesmaczna. Produkty zawierające gluten z powodzeniem można zastąpić produktami z kukurydzy, ryżu, gryki, prosa, kaszy, maki sojowej czy ziemniaczanej.
Z owoców pora na jeżyny, wiśnie, porzeczki i arbuza. Jeśli chodzi o warzywa to możesz rozpocząć podawanie cebuli, szpinaku i grochu, bakłażanów, pomidorów, bobu.
Warto zastanowić się, czy nie nadeszła pora na podawanie smykowi obiadku złożonego z dwóch dań: zupy oraz jarzynki z mięsem.
Dozwolone przyprawy: tymianek, estragon, bazylia, oregano, rozmaryn.
11. miesiąc
Już nie musisz przygotowywać osobnych potraw dla malucha. Jeśli nie jest alergikiem, może jeść już niemal wszystko to, co reszta rodziny. W momencie kiedy podałaś maluszkowi pokarmy zawierające gluten, a maluch nie wykazał żadnej reakcji alergicznej, jego menu można znacznie poszerzyć. W końcu możesz zrobić mu pyszna kanapkę. Na kromeczkę miękkiej bułki połóż wędlinę – najlepiej wysokogatunkową szynkę i lub polędwicę. Nie zapomnij o maśle, zrezygnuj z margaryny – w tym wieku nie jest ona wskazana.
W tym wieku maluszek może jeść wszystkie gotowane warzywa. Jeśli chodzi o owoce, w tym miesiącu do diety malca możesz włączyć truskawki. Pamiętaj jednak, by podawać je z niezwykłą ostrożnością, gdyż owoce te są silnym alergenem. Dozwolone przyprawy: czosnek, pieprz, słodka papryka, koperek, szczypiorek.
12.miesiąc
Roczny maluszek może jeść to, co reszta rodziny, pod warunkiem że nie jest alergikiem a potrawy które przyrządzasz są zdrowe. Na talerzu malucha nie powinno braknąć owoców, warzyw oraz produktów bogatych w wapń. Unikaj potraw smażonych – na schabowego z frytkami jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Dla Twojego szkraba najlepsze będzie teraz mięso gotowane, duszone lub przyrządzane na parze.
Pora na prawdziwy jogurt. Najlepszy będzie naturalny – możesz do niego dodać owoce. Jeśli organizm maluszka nie wykaże reakcji alergicznej, możesz podać malcowi również kefir oraz twarożek. Nowością w tym miesiącu są również cytrusy: pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, limonki. Serwuj je jednak z dużą ostrożnością, gdyż większość z nich to silne alergeny.
Więcej informacji na temat rozszerzania diety znajdziecie w Kalendarzu Rozszerzania Diety Niemowląt, a w dziale forum Przepisy na pierwszy roczek sprawdzone pomysły na potrawy dla maluszków dodane przez nasze użytkowniczki.