Meningokoki – szczepić czy nie?
Wielu rodziców staje przed dylematem wykupienia dla dziecka szczepienia przeciwko meningokokom. Przyjrzyj się dokładnie tym bakteriom i sama zadecyduj czy warto chronić prze nimi Twoje dziecko.
Meningokoki, zwane są również dwoinkami zapalenia opon mózgowych. To bakterie z gatunku Neisseria meningitidis, które wywołują bardzo groźną chorobę meningokokową. Przebiega ona pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy (posocznicy).
Siedliskiem meningoków jest wydzielina jamy nosowo-gardłowej człowieka, dlatego bakterie przenoszą się poprzez kaszel i kichanie, pocałunek a nawet picie ze wspólnego naczynia. Niestety choroba meningokowa często kończy się to śmiercią lub poważnymi powikłaniami. Najbardziej podatne na zakażenia są osoby o osłabionej odporności, zwłaszcza wiosną i zimą. Dzieci w wieku od roku do 4 lat są wyjątkowo narażone na działanie tych bakterii, ze względu na słabo wykształcony układ immunologiczny.
Niezwykle trudno jest zdiagnozować chorobę meningokową. Jej pierwsze oznaki przypominają symptomy zwykłego przeziębienia czy grypy. W związku z tym diagnoza często stawiana jest bardzo późno, a to ma wpływ na późniejsze leczenie. Po okresie wylęgania (do 7 dni) pojawia się zwykle wysoka gorączka, ostry ból głowy i kończyn. U niemowląt często występują wymioty, maluszek bardzo płacze i nie ma apetytu. W następnym etapie choroby dziecko nie może swobodnie poruszać głową wprzód i w tył, pojawia się sztywność karku, zakłócenia świadomości, aż w końcu dochodzi do śpiączki. Chorobę można i trzeba leczyć antybiotykami. Jednak leczenie musi być rozpoczęte jak najszybciej, aby można było zapobiec ciężkim i trwałym powikłaniom.
W Polsce dostępne są dwie szczepionki, a ich koszt to ok. 150 zł. za sztukę (dziecko poniżej 1 roku – 2 dawki, powyżej 1 roku – jedna dawka). Jak to zwykle po szczepieniu mogą wystąpić powikłania, dlatego rodzice obawiają się szczepień przeciw meningokokom. Zdarzają się one jednak dość rzadko, dlatego dokładnie przemyśl decyzję co do szczepienia. Choroba meningokokowa może przynieść znacznie bardziej poważne konsekwencje, niż powikłania poszczepiennie.
Świadomość istnienia szczepionki przeciw meningokokom jest wśród Polaków zdecydowanie za mała. Dlatego powstała społeczna kampania przeciw meningokokom, nad którą honorowy patronat objął Główny Inspektor Sanitarny. Partnerami Kampanii są: GIS WP i GIS MSWiA Koordynatorem Kampanii jest Europejskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia „PRO – SALUTEM”. W trakcie Kampanii przewidziano m.in. emisję spotów informacyjnych w ogólnopolskich mediach. Kilka milionów uczniów, ze szkół na terenie całej Polski, obejrzy film edukacyjny na temat zakażeń ośrodkowego układu nerwowego, w tym choroby meningokokowej. W całym kraju zostanie rozkolportowane milion ulotek oraz 100 tys. plakatów i 100 tys. ulotek dla lekarzy.