Mama na pokładzie samolotu
Ciąża to nie choroba – o tym wiemy wszyscy. Dlatego jeśli nie jest ona zagrożona, możesz swobodnie podróżować. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu określonych zasad, zwłaszcza jeśli zamierzasz przemieszczać się samolotem.
Jak twierdzą lekarze, najlepszym czasem na podróżowanie samolotem jest drugi trymestr, kiedy ryzyko ewentualnych krwawień lub porodu przedwczesnego jest najmniejsze. Sam lot nie zagraża ciąży. Chodzi raczej o komfort fizyczny i psychiczny przyszłej mamy. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o zakupie biletu lotniczego, przedyskutuj tę kwestie z lekarzem i postaraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat zasad, których powinnaś przestrzegać na pokładzie samolotu.
Przed wylotem
Jeśli jesteś w ciąży, przed podrożą warto się dodatkowo ubezpieczyć. Dobre ubezpieczenie gwarantuje pełną opiekę medyczną, co w przypadku przyszłej mamy jest sprawą bardzo istotną. Trzeba się jednak liczyć z tym, że im bardziej zaawansowana ciąża, tym większe mogą być problemy z ubezpieczeniem podróżującej ciężarnej.
Przed planowanym terminem wylotu, odwiedź swojego lekarza i zapytaj o leki, które ewentualnie powinnaś zabrać ze sobą (ginekolog może Ci przepisać np. leki rozkurczowe). Rezerwując bilet, dowiedz się czy linie lotnicze, którymi będziesz podróżować nie wymagają od kobiet w ciąży jakichś specjalnych dokumentów, badań itp. Bez względu na wszystko, zawsze jednak powinnaś mieć ze sobą dokument z terminem przewidywanego porodu. Decydując się na podróżowanie samolotem, raczej wybierz niedalekie trasy, aby lot nie trwał dłużej niż 3 godziny.
Na pokładzie
Kobiety w ciąży zazwyczaj dostają w samolocie specjalne miejsce (przeważnie między rzędami), z możliwie dużą przestrzenią wokół siebie. Ciśnienie w kabinach samolotu jest zazwyczaj niższe, dlatego możesz się czuć trochę ospała. Mogą również nasilić się dolegliwości związane z choroba lokomocyjną. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia mdłości, warto mieć przy sobie coś drobnego do przekąszenia np. herbatnik. Zabierz ze sobą również możliwie dużo wody do picia – powietrze w samolocie ma mniejszą wilgotność, co może skutkować utratą płynów w organizmie.
Co pół godziny warto wstać i trochę pospacerować. Niestety unieruchomienie ciała w niewygodnej pozycji podczas lotu, może przyczynić się do powstania zakrzepu. Dlatego na pokładzie samolotu dbaj o to, by ruszać się możliwie często. Jeśli masz problemy z krążeniem, załóż elastyczne rajstopy uciskowe. Pomogą Ci one uniknąć opuchlizny i uczucia ciężkich nóg.
Gdy dzieje się coś złego
Jeśli podczas podróży poczujesz skurcze lub niepokojące napięcie w brzuchu, połóż się w fotelu i jeśli jest taka możliwość – oprzyj nogi tak, by były powyżej reszty ciała. Gdy to nie pomoże, musisz powiadomić personel pokładowy, który skontaktuje się z docelowym lub najbliższym lotniskiem. Tam będzie na Ciebie czekał lekarz.