Laktacja czyli skąd bierze się mleko w piersiach
Jak to się dzieje, że po porodzie z kobiecych piersi płynie rzeka mleka? Wiadomo – hormony. Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć temu zjawisku, które jakby nie było, jest jednym z cudów natury.
Kobieca pierś składa się z ok.15-20 płatów, zawierających tkankę tłuszczową. Zakończone są one pęcherzykami mlecznymi, które przechodzą w przewody wyprowadzające. Ujście przewodu wyprowadzającego jest na szczycie brodawki sutkowej. To właśnie tędy wypływa pokarm, którym karmisz swojego maluszka.
Ciąża – okres przygotowań
Podczas ciąży Twoje gruczoły sutkowe przygotowują się do wydzielania mleka. Tkanka gruczołowa rozrasta się, piersi się powiększają a nabłonek pęcherzyków wydzielniczych różnicuje się. Za zmiany te odpowiedzialne są hormony, produkowane początkowo przez ciałko żółte a następnie przez łożysko. W okresie ciąży z piersi nie leci duża ilość pokarmu, może z nich wypływać jedynie kilka kropel mleka. Produkcję pokarmu hamują bowiem estrogeny, produkowane przez łożysko. Gdy łożysko ulegnie wydaleniu z organizmu, do głosu dochodzi inny hormon – prolaktyna, odpowiedzialna za laktację.
Tuż po porodzie
Mleko, które zaczyna się pojawiać zaraz po urodzeniu dziecka to siara, zawierająca mnóstwo białka, soli mineralnych i przeciwciał. Mechanizm powodujący jej wypłynięcie to ssanie. Aby odnieść sukces w karmieniu piersią podaj maluszkowi brodawkę sutkową razem z częścią otoczki. W ten sposób mleko będzie odpowiednio „tłoczone” w stronę brodawki.
Po 3-4 dniach wytwarzanie pokarmu w piersiach gwałtownie wzrasta, co często określa się mianem „nawału pokarmu”. Gdy mleka jest zbyt dużo a dziecko nie jest w stanie opróżnić piersi, może dojść do zastoju pokarmu. Piersi stają się bardzo tkliwe i napięte, czasami pojawia się nawet gorączka.
Po 12-14 dniach laktacja normuje się. Pojawia się tzw. dojrzałe mleko kobiece, którego ilość jest dostosowana do potrzeb dziecka. W tym okresie objętość wytwarzanego pokarmu jest sprawą indywidualną. Dziecko samo reguluje Twoją laktację poprzez ssanie i pobieranie pokarmu wtedy, kiedy odczuwa głód.
Utrzymanie laktacji
Najważniejsze znaczenie w procesie utrzymania laktacji ma efektywne ssanie dziecka. Jeśli maluszek jest karmiony na żądanie i opróżnia piersi, nie musisz się martwić o brak pokarmu. Natura tak to sprytnie wymyśliła, iż po spełnieniu powyższych warunków z Twoich piersi będzie płynąc tyle mleka, ile potrzebuje twój maluszek.