Ile waży przyszła mama
Chociaż dla wszystkich przyszłych mam priorytetem jest urodzenie zdrowego maluszka, przez głowę wielu z nas przelatują natrętne myśli: czy nie przytyję za bardzo? Czy po ciąży zostanie mi kilka (lub kilkanaście!) dodatkowych kilogramów? A może wręcz przeciwnie: zastanawiasz się, co z Tobą nie tak, że zamiast przybierać na wadze w ciąży najzwyczajniej w świecie chudniesz? Razem postaramy się znaleźć odpowiedź na nurtujące kobiety pytanie: ile powinnam ważyć w ciąży?
Przywiąż wagę do swojej wagi!
Powiedzmy to jasno i wprost – kobieta musi przytyć w ciąży – to jej święte, biologiczne prawo. Prawidłowa dieta, lekko zwiększona ilość kalorii, wypoczynek, i zażywanie stosownej do stanu zdrowia aktywności fizycznej zazwyczaj gwarantują, że dodatkowe kilogramy nie stanowią żadnego problemu dla kobiety w ciąży, ani nie pozostają uporczywą pamiątką po porodzie. W pierwszym trymestrze wahania wagi mogą być niezauważalne (szczególnie u bardziej puszystych przyszłych mam), zdarza się też, że w początkowych tygodniach ciąży zamiast tyć, tracimy kilka kilogramów. Jeśli na początku ciąży nie zauważyłaś przyrostu masy ciała, i z niepokojem wyglądasz pojawienia się brzuszka, pozostaje Ci uzbroić się w cierpliwość – niektóre panie na widoczną oznakę ciąży czekają nawet do końca 5 miesiąca! Powodów do niepokoju nie masz także przy lekkim spadku wagi w pierwszych tygodniach stanu błogosławionego. Jego przyczyną jest najczęściej wywołany mdłościami brak apetytu, także wymioty odwadniają organizm – upewnij się wtedy szczególnie, czy mimo wszystko w Twojej diecie nie brakuje niezbędnych mikro i makroelementów.
Z tygodnia na tydzień…
Oczywiście, nie ma ściśle określonych norm regulujących to, ile można przytyć w czasie ciąży. Obecnie większość lekarzy podziela stanowisko, że najlepiej jest jeśli kobieta w ciągu dziewięciu miesięcy przytyje od 11,25 do 15,75 kg. Podane normy dotyczą kobiet o normalnej wadze (wskaźnik BMI od 18,5 do 24,9). Jeśli przed zajściem w ciąże miałaś niedowagę, powinnaś przyswajać więcej kalorii (i w konsekwencji przytyć więcej), jeśli natomiast borykałaś się z dodatkowymi kilogramami wskazane jest mniejsze przybranie na wadze podczas ciąży. Specjaliści opracowali także normy tygodniowego przybierania na wadze dla przyszłych mam. I tak w okresie do 20 tygodnia powinnaś co tydzień ważyć więcej o około 300 gram, a od 20 do 40 tygodnia – o 450 gram tygodniowo. Pamiętaj, że bez względu na to, jaka jest Twoja zwykła waga, w czasie ciąży nie możesz się odchudzać! Zaburzenia odżywiania odbijają się negatywnie nie tylko na Tobie, ale także na rozwijającym się dziecku. Zaniedbania żywieniowe mogą prowadzić do wielu zaburzeń, począwszy od niskiej masy urodzeniowej malucha, od ciężkich wad wrodzonych płodu i zwiększenia ryzyka urodzenia martwego dziecka.
Będę ważyć aż tyle? Przecież dziecko nie waży tak dużo!
Masa rosnącego w Tobie dziecka to tylko część dodatkowych, ciążowych kilogramów. W trakcie ciąży rozrasta się przechowująca składniki odżywcze tkanka tłuszczowa, organizm magazynuje także białka i inne niezbędne substancje. Zwiększa się też ogólna liczba płynów w całym organizmie – i to o około 2 kg! O około kilogram zwiększa się także masa macicy, oraz… piersi! Do tego należy doliczyć masę łożyska, i płynów owodniowych, żeby okazało się, że ważące 3 – 4 kg dziecko to nie jedyne „obciążenie” dla Twojej wagi. Dobrze, że ten ciężar jest dla wszystkich kochających mam taki słodki!