Homeopatia a leczenie dzieci
Homeopatia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, w której stosuje się w celach leczniczych rozcieńczone roztwory wodno-alkoholowe. Jej zwolennicy wskazują na jej naturalność, nieszkodliwość, brak działań ubocznych. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest niebezpieczna i działa jedynie na siłę sugestii, bo leki homeopatyczne zazwyczaj nie zawierają w sobie nic oprócz wody i cukru. Czym zatem jest homeopatia, co powinien o niej wiedzieć każdy rodzic i czy można przy jej pomocy leczyć typowe choroby dziecięce?
Założenia i działanie homeopatii
Homeopatia opiera się na kilku koncepcjach, niestety żadna z nich nie jest czysto naukowa. Należą do nich: przekonanie o istnieniu siły życiowej (energia jest nośnikiem życia, a jej niezakłócone krążenie warunkiem zdrowia), podejście holistyczne (na obraz oceny zdrowia człowieka składają się nie tylko symptomy chorobowe, ale przede wszystkim całościowy obraz fizyczny i psychiczny), zasada podobieństwa (objawy choroby mogą zostać wyleczone jedynie przez środek, który podany zdrowej osobie jest w stanie wywołać u niej te same objawy chorobowe, zatem każda substancja, która może zaszkodzić organizmowi, może mu również pomóc), stosowanie minimalnej dawki, dynamizowanie leków (poddanie roztworu serii energicznych wstrząśnięć, jednocześnie z rozcieńczaniem) oraz prawa Heringa (dotyczą chronologicznego porządku i kierunku zanikania objawów chorobowych w czasie zdrowienia). Leki homeopatyczne działają według zasady „similia similibus curantur” (podobne leczymy podobnym), czyli na naszą dolegliwość dobieramy lek, który w dużej dawce wywołałby objawy jak najbliższe tym, które nam dokuczają. Podajemy więc bardzo małe dawki takiej substancji leczniczej, aby zmobilizować organizm do działania. Wówczas nasz ustrój w naturalny sposób zwalcza chorobę. W homeopatii staramy się pobudzić organizm pacjenta do walki, samoobrony, samoregulacji. Nie wyręczamy ustroju w jego naturalnych funkcjach. Leki homeopatyczne dają choremu ustrojowi ukierunkowany impuls, aby rozwinął własne siły obronne i uporządkował zakłóconą równowagę wewnętrzną.
Leki homeopatyczne w leczeniu dzieci
Homeopatia ma bardzo wdzięczne pole do działania w praktyce pediatrycznej. Właściwie trudno jest znaleźć jednostki chorobowe w pediatrii, których nie dałoby się leczyć homeopatycznie. Jakie są korzyści ze stosowania leków homeopatycznych w leczeniu dzieci? Po pierwsze można w poczuciu całkowitego bezpieczeństwa podawać dziecku leki homeopatyczne od urodzenia – ich skuteczność nie jest do końca potwierdzona naukowo (wiele osób twierdzi, że to placebo), jednak z całą pewnością nie zaszkodzą one naszemu dziecku, ponieważ są całkowicie naturalne. Po drugie homeopatia nie wywołuje działań niepożądanych i można ją stosować bez ryzyka interakcji z innymi lekami. Leki homeopatyczne są skuteczne w leczeniu ostrych stanów zapalnych, na przykład infekcji górnych dróg oddechowych (grypa, zapalenie zatok, zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli) oraz stanów przewlekłych – m. in. alergii oddechowych i skórnych, astmy oskrzelowej, nawracających zapaleń pęcherza moczowego. Stosowane są także w stanach niepokoju związanych z codziennym stresem, w zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego, w leczeniu dolegliwości reumatycznych i w bólach pourazowych. Leki homeopatyczne przyjmowane przez dłuższy czas mają również skuteczne działanie profilaktyczne. Mogą być stosowane zamiast leczenia konwencjonalnego lub być stosowane równocześnie z tym leczeniem, nie wchodząc w interakcje z innymi lekami.