Wybierz swoją kolorystykę
   
Podczas długookresowego karmienia piersią trudno jest uniknąć infekcji. Ale teraz, podobnie jak w okresie ciąży, w sposób szczególny musisz zwracać uwagę na to, jakie leki przyjmujesz.

Karmienie dziecka piersią nie chroni mamy przed infekcjami, których często trudno uniknąć. Jeśli dopadnie Cię silny ból czy infekcja, zazwyczaj nie ma co czekać aż dolegliwości same ustąpią. Jeśli po zastosowaniu domowych sposobów nie odczuwasz poprawy, pora sięgnąć do apteczki. No właśnie - tylko jakie leki są teraz bezpieczne dla Ciebie i maluszka?

Pokonać bólNieważne czy dopadł Cię ból głowy, zęba czy piersi. Ból należy zwalczyć gdyż znacznie obniża Twoją sprawność. Jeśli zimne kompresy (np. z lodu) nie pomagają, weź paracetamol. Jeśli nie pomoże, możliwe jest zastosowanie silniejszych środków, ale tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Unikaj pyralginy oraz środków na bazie aspiryny. Na ból brzucha możesz zastosować No-Spę.

Stop infekcjiBardzo częstym objawem rozwijającej się infekcji jest gorączka. Jeśli nie przekracza ona 38,5°C, nie musisz przyjmować żadnych lekarstw. Spróbuj stosować chłodne kompresy na czoło kark i łydki. Weź letnią kąpiel. Jeśli to nie pomoże, sięgnij po bezpieczny paracetamol (APAP lub Panadol). Również w tym wypadku zakazane są aspiryna i pyralgina. Na czarną listę karmiącej mamy powinien trafić również piramidon.
Jeśli pojawił się katar, spróbuj rozcieńczać wydzielinę roztworem soli morskiej. Jeśli to nie pomaga, po konsultacji z lekarzem możesz zastosować środki obkurczające śluzówkę (np. Nasivin) lub preparaty na bazie pseudoefedryny.
Jeśli męczy Cię kaszel, wybór syropu najlepiej skonsultować z lekarzem. Prawdopodobnie przepisze Ci bezpieczny preparat przeciwkaszlowy i wykrztuśny czy mieszanki ziołowe (uwaga na te ostatnie – jeśli maluszek jest alergikiem może je źle tolerować).
Czasami, jeśli infekcja się rozwinie, konieczne będzie zastosowanie antybiotyków. Nie wahaj sie przyjmować tych, które przepisze Ci specjalista. Spośród całej gamy dostępnych na rynku antybiotyków jest szereg środków, które bezpiecznie można stosować w okresie karmienia piersią.

Najlepiej po karmieniuJeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, zawsze upewnij się, czy te po które sięgasz, są rzeczywiście dla maluszka bezpieczne. Najlepiej abyś przed zażyciem jakiegokolwiek specyfiku, swoją decyzję skonsultowała z lekarzem. Lek najlepiej przyjmować tuż po karmieniu, najlepiej po wieczornym, przed najdłuższą przerwą nocną. Jeśli po zażyciu lekarstwa zaobserwujesz u maluszka jakieś niepokojące objawy (np. wysypka, ból brzuszka, rozdrażnienie lub nadmierną senność), skontaktuj się z lekarzem.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ