Ciepło, gorąco…
Gorączka nie musi być oznaką poważnej choroby, jednak sama w sobie może być zagrożeniem ciąży. Dlatego w sytuacji podwyższonej temperatury, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Na skutek działania progesteronu, w pierwszych tygodniach ciąży temperatura ciała podnosi się o około 0,5 stopnia. Jest to stan normalny, którym nie powinnaś się przejmować. Temperatura powyżej 37,5°C powinna budzić Twój niepokój, a powyżej 38,5°C wymaga natychmiastowej reakcji.
Skąd się bierze?
Gorączka zazwyczaj informuje, że w organizmie dzieje się coś złego. Jej pojawienie się jest sygnałem, iż podjął on walkę z „intruzem”, jakim zazwyczaj jest infekcja wirusowa (np. grypa) lub bakteryjna (np. zakażenie dróg moczowych). Wszystkie infekcje, nawet te z pozoru niegroźne, trzeba leczyć. W przeciwnym wypadku mogą przerodzić się w poważną chorobę, która może stanowić istotne zagrożenie dla maleństwa.
Groźna dla dziecka
Gorączka w okresie ciąży może być niebezpieczna. Groźna jest zwłaszcza w pierwszym trymestrze – wywołuje skurcze macicy, co w konsekwencji może doprowadzić do poronienia. Utrzymująca się przez dłuższy czas gorączka może przyczynić się również do powstania wad rozwojowych maleństwa.
Reaguj natychmiast
Jeśli dopadnie Cię gorączka, musisz działać. Początkowo możesz wypróbować domowych sposobów. Zrób sobie letnią (ale nie za zimną) kąpiel. Pomyśl o chłodnym okładzie na czoło i łydki. Dużo pij. Nie przykrywaj się – tym sposobem możesz doprowadzić do wzrostu temperatury. Nawilżaj powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz. Jeśli to nie pomoże, warto pomyśleć o zażyciu leku przeciwgorączkowego. Większość leków nie powinno się stosować w okresie ciąży. Jednak istnieje grupa specyfików, których zażywanie jest dozwolone. Są to środki zawierające paracetamol. Pamiętaj, że gorączka jest bardziej niebezpieczna niż zażyty przez Ciebie lek, który przepisze Ci lekarz. Specjalista powinien również określić przyczynę gorączki. Może być ona bowiem objawem groźnej dla dziecka infekcji bakteryjnej, której leczenie jest konieczne.
Jeśli podwyższonej temperaturze ciała towarzyszy krwawienie z dróg rodnych, trudności z oddychaniem, intensywne wymioty lub drętwienie szyi – natychmiast jedź do szpitala.