Ciąża „z żelaza”
Gdy jesteś w ciąży, potrzebne Ci są stałe dostawy żelaza. Jest to ważne zarówno dla Ciebie, jak i dla rozwijającego się w Twoim organizmie maleństwa. Zadbaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło produktów bogatych w ten pierwiastek.
Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, zawartej w czerwonych ciałkach krwi (erytrocytach). Ich zadaniem jest transport tlenu do wszystkich tkanek organizmu. Jeśli w Twoim organizmie jest za mało żelaza, komórkom brakuje tlenu. Efekt? Anemia, objawiająca się min. bladością, podatnością na infekcje oraz ogólnym osłabieniem. Aby do tego nie dopuścić, dostarczaj organizmowi żelazo.
Zwiększone zapotrzebowanie
Organizm przyszłej mamy wymaga ok. 26 mg żelaza na dobę. To o wiele więcej niż zwykłe zapotrzebowanie kobiet na ten pierwiastek, które wynosi 14mg. Dzieje się tak dlatego, że w ciąży Twoja krew ulega rozrzedzeniu – jeśli ilość hemoglobiny spadnie poniżej określonego poziomu, mamy do czynienia z anemią. Poza tym maleństwo czerpie pierwiastek z Twojego organizmu.
„Żelazne” produkty
Ten cenny pierwiastek zawierają prawie wszystkie produkty. Problem w tym, że jest on słabo przyswajalny – żelazo, które zjadamy codziennie z produktami, tylko w około 10% procentach jest przyswajalne przez organizm. A więc trzeba go dostarczać w ciągu dnia naprawdę dużo, tak aby zaspokoić potrzeby organizmu. Żelazo obecne jest zarówno w produktach roślinnych jak i zwierzęcych (organizm lepiej przyswaja żelazo pochodzenia zwierzęcego).
Prawdziwą skarbnicą pierwiastka jest wątróbka wieprzowa oraz wołowa. Ale uwaga: wątróbka zawiera również sporo witaminy A, która może zaszkodzić maleństwu. Należy więc wykazać się ostrożnością w spożywaniu tego produktu. Sporo żelaza zawierają płatki owsiane, biała fasola, ryby, żółtka jaj, chude szynki i polędwica wołowa. Nie zapomnij także o gotowanych burakach – nie tylko są pyszne, ale również zapobiegają anemii.
Zwiększ przyswajalność
Czy to możliwe? Tak, pod warunkiem ze zadbasz o to, by Twojej diecie znalazły się produkty bogate w witaminę C oraz witaminy z grupy B. Tę pierwszą znajdziesz w sokach z aronii i czarnej porzeczki. Bogatym źródłem witaminy C są również owoce i warzywa. Witaminy z grupy B znajdziesz min. w zielonych warzywach: sałacie, brokułach i brukselce. Cennym ich źródłem są również pełnoziarniste produkty zbożowe, suszone morele i orzechy. Jeśli chcesz zwiększyć przyswajalność żelaza, zrezygnuj z picia czarnej herbaty i kawy.