BLW Bobas Lubi Wybór!
Wprowadzanie nowych produktów do diety maluszka rozpoczyna wielką przygodę ze smakowaniem i jedzeniem. Dziecko poznaje otaczający świat również poprzez jedzenie i wspólne spędzanie czasu przy stole z rodziną.
Marchewka, pietruszka, groszek…
BLW, czyli Baby-led weaning (w polskim tłumaczeniu Bobas Lubi Wybór) to metoda poszerzania diety dziecka, polegająca na podawaniu maluszkowi stałych form pokarmów. Dziecko poznaje jedzenie poprzez smakowanie, lizanie, dotykanie, ssanie czy gryzienie. Zatem nie ma do czynienia z papkami i zmiksowanymi posiłkami. Dziecko od samego początku wie, jak wygląda marchewka, czy jest twarda, czy miękka, wie także, że makaron jest długi, a ryż miękki. Dzięki wszystkim zmysłom poznaje jedzenie i jego prawdziwą formę.
Według badań przeprowadzonych przez psychologów z Uniwersytetu w Nottingham dzieci, które same wybierały, co będą jadły, w przyszłości nie miały problemów żywieniowych. Ich diety były odpowiednio zbilansowane i dzieci chętniej sięgały po ciemny chleb, kasze, a także warzywa i owoce.
Dzięki BLW dziecko uczy się także słuchać swojego organizmu i samo wie, kiedy jest już syte. Maluch nie przejada się i utrzymuje odpowiednią wagę nie tylko w dzieciństwie. Wprowadzone od małego prawidłowe nawyki żywieniowe owocują także w przyszłości.
Kiedy zacząć?
Od około 6. miesiąca życia, kiedy możesz podawać dziecku inne produkty niż mleko mamy, warto rozpocząć karmienie metodą BLW. Najlepiej, gdy dziecko już samo siedzi, wtedy całą rodziną możecie zjeść posiłek. Ważne jest również, by maluch umiał chwytać, dzięki temu będzie umiał sam wkładać sobie jedzenie do buzi. Aby ułatwić maluszkowi branie tego, co chce zjeść najlepiej pokrój produkty na kawałki, plasterki czy w słupki. Wtedy dziecko łatwo będzie mogło po nie sięgnąć.
Bezpieczeństwo
Podczas karmienia dziecka, zwłaszcza podczas pierwszych miesięcy wprowadzanie pokarmów stałych, bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Najważniejsze, by maluszek siedział prosto w krzesełku. Nieprawidłowa postawa może przyczynić się do zakrztuszenia, które jest największym zagrożeniem podczas spożywania pokarmów przez niemowlę. Pamiętaj także, że jedzące dziecko zawsze musi być pod opieką dorosłej osoby.
Ważne jest również, by nie podawać dziecku zbyt dużych i twardych produktów, np. całych orzechów. Owoce, które mają pestki, pokrój i zawsze wyjmij ze środka pestkę.
Akcesoria
Podczas karmienia dziecka, nie tylko metodą BLW, ważne jest krzesełko. Dobrze dobrane, powinno mieć odpowiednią wysokość, by dziecko mogło jeść przy stole z domownikami. Warto również zwrócić uwagę, by było regulowane i jak najdłużej mogło służyć dziecku. Podczas jedzenia dziecko na pewno zrobi dużo bałaganu wokół siebie. Specjalną matką możesz zabezpieczyć podłogę przed zabrudzeniem. Taką matę możesz później spokojnie umyć pod bieżącą wodą i ponownie wykorzystać. Równie dobrze możesz rozłożyć strony z gazet, które następnie wyrzucisz do śmieci. Część jedzenia na pewno znajdzie się również na ubranku maluszka, dlatego warto ubrać śliniaczek. Powinien być lekki i nie za duży, by nie krępował ruchów dziecka i nie przeszkadzał podczas jedzenia. Produkty możesz podawać dziecku na specjalnej tacce z otworkami, do których powkładasz marchewkę, mięso czy ryż. Chcąc, by dziecko jadło łyżeczką lub widelcem, kup specjalne, które przystosowane są małej rączki dziecka. Mają także specjalny pasek antypoślizgowy, który ułatwi maluszkowi trzymanie widelca.
Nie zrażaj się, gdy na początku dziecko nie będzie chciało jeść, ważne, by wykazywało zainteresowanie jedzeniem. Nie denerwuj się i uzbrój w cierpliwość, gdyż smakowanie może potrwać długo. Daj dziecku czas, by mogło się oswoić z nową sytuacją i formą jedzenia. Dziecko uczy się także poprzez obserwację, dlatego jak najczęściej jedzcie wspólne posiłki. Przecież nic nie zbliża bardziej niż wspólny obiad.