Będę miała brata, będę miał siostrę… i co dalej?
Pojawienie się nowego członka rodziny wiąże się ze sporym zamieszaniem. Świat każdej rodziny zmienia się mniej lub bardziej. Jednak pewne jest to, że należy się przygotować na dzień narodzin naszego dziecka i uczynić wszystko, by cała rodzina była szczęśliwa.
Jestem tu
Największe przeżycia rodzą się w serduszku dziecka, które do tej pory miało rodziców tylko dla siebie, a nagle Ktoś ma zamieszać w jego życiu. Takie mogą być pierwsze myśli dziecka, gdy się dowie o dzidziusiu w brzuszku swojej mamy.
Wspólna rozmowa to klucz do sukcesu
Dziecko jest dobrym obserwatorem i doskonale rozumie, że świat zaczyna się zmieniać – Twój wygląd, zachowanie. Nie możesz czekać, aż Twój brzuszek będzie bardzo widoczny i maluszek w końcu sam zacznie zadawać pytania. Może ktoś niepowołany wcześniej od Ciebie zapytać Twoją pociechę : „Jak tam Kasiu cieszysz się, że będziesz miała braciszka?” – co wtedy??
Dla swojego dziecka jesteś przez długi czas autorytetem, osobą której można zaufać dlatego powinnaś jak najwcześniej porozmawiać z nim o tym, że będzie miało rodzeństwo i upewnij je o swoich uczuciach. Twoje starsze dziecko musi wiedzieć, że Twoją miłość da się podzielić tak, że dla małego i większego malucha wystarczy.
Pamiętaj! Nie bój się rozmowy z Twoim dzieckiem – odpowiadaj na pytania i nie pozostawiaj swojej pociechy z domysłami.
Dużo opowiadaj
Każde dziecko boi się tego, co nie znane. Dlatego tak ważne jest oswojenie go z nową sytuacją jaką jest ciąża. Dziewięć miesięcy to naprawdę dużo czasu, by opowiadać swojemu szkrabowi jak wygląda jego braciszek na danym etapie życia, jaki jest malutki. Pokazuj wielkość maleństwa, które nosisz pod sercem, mówiąc: „Dzidziuś teraz jest taki duży jak ta pomarańcza” albo „mniejszy od Twojej laleczki”. Wtedy nasza latorośl może łatwiej wyobrazić sobie, zrozumieć. Jeśli jesteście na etapie czytania bajeczek, to wybieraj droga mamo takie pozycje, w których rodzice oczekują na dziecko („Śpiąca królewna”) lub o rodzeństwie np. „Jaś i Małgosia” itp.
Opowiadaj o tym, co maluszek robi w Twoim brzuszku. Pokazuj, gdzie mieszka dzidziuś i pozwól mu dotykać, by poczuło jak braciszek kopie, jak się rusza. Jeśli ma na to ochotę, to niech pocałuje Cię w brzuszek – „daj buzi bratu”
Twoje dziecko może:
-pomóc wybrać imię dla młodszego rodzeństwa
-pomagać podczas kupowania ubranek i innych rzeczy – daj do wyboru rzeczy w różnych kolorach niech wybierze, które ładniejsze, co mu się podoba
Rodzice powinni:
-chwalić swoją latorośl, gdy chce pomagać np. przy kupowaniu wyprawki dla młodszego rodzeństwa
-co jakiś czas, gdy kupujesz coś dla dzidziusia, które ma się urodzić, kup coś dla pierworodnego
-okazuj dużo czułości, by czuło się kochane
-podzielić już teraz na etapie ciąży swój czas wolny – raz jestem z mamą a innym razem z tatą (dziecko powinno się nauczyć, że początkowo mamusia dużo czasu zajmuje się maluszkiem)
-powiedzieć dziecku, jak ważną rolę będzie spełniać jako starsze rodzeństwo
-pozwolić, by pomagało w najprostszych czynnościach przy dzieciątku, np. „przynieś pieluszkę”, „daj bratu smoczek” itp.
Pamiętaj, że im wcześniej Twoje starsze dziecko dowie się, że będzie miało rodzeństwo, tym lepiej zaakceptuje nową sytuacje i swoja nową rolę – bycia starszym bratem/siostrą.