Anemia w ciąży
Jeśli wyniki Twoich badań krwi wykazały anemię, nie popadaj w panikę. Nie oznacza to bowiem, że nie dbasz o siebie. Niedokrwistość często dotyka przyszłe mamy. Trzeba ją jednak leczyć, gdyż żelazo jest potrzebne Tobie i rozwijającemu się maluchowi.
Niedokrwistość, czyli anemia to choroba objawiająca się obniżeniem poziomu hemoglobiny (nośnika tlenu) i erytrocytów (czerwonych krwinek) we krwi. Jej najczęstszą przyczyną są niedobory witamin i mikroelementów (żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, miedzi), krwotoki, zaburzenia produkcji i żywotności erytrocytów.
Niedokrwistość w ciąży spowodowana jest zazwyczaj niedoborem żelaza, który najczęściej związany jest z przyjmowaniem za małej ilości żelaza w diecie, zaburzeniami wchłaniania żelaza z układu pokarmowego lub – w zaawansowanej ciąży – krwawieniem z hemoroidów (żylaków odbytu).
Rozpoznanie
Anemię u przyszłej mamy stwierdza się wtedy, gdy poziom hemoglobiny spada poniżej 10 g/dl lub gdy hematokryt (stosunek objętości erytrocytów do objętości krwi) spada poniżej 30%. Natomiast objętość czerwonej krwinki może pomóc w odkryciu przyczyny niedokrwistości: mała wskazuje na niedobór żelaza, duża na niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego. Podstawą diagnozy jest często wykonywana w ciąży morfologia.
Objawy
Niedokrwistość w początkowej fazie objawia się ogólnym osłabieniem, męczliwością, bólami i zawrotami głowy, pogorszeniem koncentracji i pamięci, łamliwością paznokci, wypadaniem włosów, problemami z połykaniem, pieczeniem języka. Ciężka anemia objawia się dusznościami po każdym wysiłku, bladą skórą i śluzówkami, przyspieszonym tętnem, niedociśnieniem, bólami brzucha, żółtaczką , zaburzeniami czucia i widzenia, drętwieniem kończyn. Ciężka anemia jest zagrożeniem dla maluszka. Może zaburzać proces zagnieżdżania się zarodka w macicy, może być przyczyną poronienia lub przedwczesnego porodu, może być przyczyną jego wad rozwojowych płodu lub hamować wzrost dziecka.
Leczenie
Niedokrwistość niedoborową leczy się, podając preparaty żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego doustnie w łagodnym przebiegu albo dożylnie (żelazo), domięśniowo (witamina B12) w ciężkim przebiegu choroby. Bardzo rzadko konieczna jest transfuzja, najczęściej w wyniku krwotoku.
Preparaty żelaza przyjmuje się na godzinę przez jedzeniem, popijając wodą. Podczas intensywnej kuracji mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. mdłości), należy wtedy skonsultować się lekarzem.
Zapobieganie
Zapobieganie niedokrwistości to przede wszystkim odpowiednia dieta, składająca się z produktów bogatych w żelazo (wołowina, jagnięcina, drób, tłuste ryby, warzywa ciemnozielone, warzywa strączkowe, chleb pełnoziarnisty, owoce suszone) i kwas foliowy (sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka, pomidory, groch, fasola, soczewica, soja, buraki, orzechy, słonecznik, drożdże piwne, wątroba, żółtko jajka, pszenica, pomarańcze, banany, awokado). Obie substancje lepiej wchłaniają się w towarzystwie witaminy C, dlatego do diety warto włączyć cytrusy, kiwi, jagody, paprykę i ziemniaki.