Kleszcze i próżniociąg
Zdecydowana większość porodów odbywa się bez komplikacji. Jeśli jednak lekarz zadecyduje o użyciu narzędzi takich jak kleszcze czy próżniociąg, nie panikuj. Narzędzia te służą dobru dziecka, a w rękach doświadczonego lekarza nie stanowią dla maluszka większego zagrożenia.
Prawdopodobieństwo użycia narzędzi podczas porodu jest niewielkie. W Polsce jedynie 5% porodów kończy się zabiegowo. Jeśli jednak lekarz zadecyduje o ich użyciu, musisz zachować spokój i słuchać poleceń położnika. Wszystko po to, aby umożliwić maluszkowi jak najszybsze, bezpieczne przyjście na świat.
Czasem to konieczne
Zwykle kleszcze lub próżniociąg stosuje się wtedy, gdy akcja porodowa z jakichś powodów nie postępuje, lub stan zdrowia dziecka budzi niepokój lekarza. Narzędzia wykorzystuje się w sytuacji, gdy główka dziecka weszła już w kanał rodny a szyjka macicy jest całkowicie rozwarta. Gdy komplikacje następują wcześniej, lekarz zwykle decyduje o wykonaniu cesarskiego cięcia. Lekarz może użyć narzędzi, jeśli kobieta jest bardzo wyczerpana i nie jest w stanie efektywnie przeć lub czynność skurczowa macicy ustała (dzieje się tak czasami podczas znieczulenia zewnątrzoponowego). Wskazaniem do ich zastosowania jest również sytuacja, gdy istnieje prawdopodobieństwo (np. na skutek przedwczesnego odklejania się łożyska) zamartwicy lub niedotlenienia dziecka. Podczas operowania narzędziami, ruchy lekarza muszą być skoordynowane ze skurczami macicy a kobieta powinna wspierać je parciem. Podczas porodu zabiegowego położnik powinien informować kobietę rodzącą, co aktualnie robi i dlaczego. Narzędzi nie wolno używać, gdy maluszek mało waży, gdy jest on nieprawidłowo ułożony oraz w sytuacji gdy dziecko jest bardzo duże a matka ma wąską miednicę.
Kleszcze
W położnictwie stosuje się je od XVII wieku. Kleszcze to metalowy przyrząd, który wyglądem przypomina trochę dwie duże, zakrzywione łyżki do sałaty, które połączone są ruchomym zawiasem. Lekarz wsuwa je do pochwy kobiety, chwyta główkę dziecka po bokach i delikatni pociąga ja w dół, zgodnie z kierunkiem kanału rodnego. Zwykle wyciągnięcie dziecka trwa tyle, co 2-3 skurcze parte. Kleszcze można bezpiecznie stosować, gdy istnieje szybka konieczność zakończenia porodu a główka maleństwa jest już bardzo nisko w kanale rodnym. Ich zaletą jest to, że dają możliwość obrócenia główki maluszka.
Próżniociąg
Próżniociąg (inaczej vacuum) na porodówkach pojawił się w połowie XX wieku. Próżniociąg jest rodzajem pompki, wytwarzającej podciśnienie, połączonej przewodem gumowym do tzw. peloty. Peltoa ma kształt miseczki i to właśnie ją przykłada się do główki dziecka. Dzięki wytworzonemu podciśnieniu, przysysa się do główki maluszka. Dzięki temu lekarz (przy pomocy rodzącej, która prze) pomaga dziecku wydostać się na świat.
Trudny poród
Poród zabiegowy nie jest przyjemny: ani dla kobiety, ani dla dziecka. Dzieci urodzone w ten sposób czasem są w gorszym stanie. Na ich główce można dostrzec drobne ślady w postaci otarć naskórka czy obrzęku czubka głowy. Zazwyczaj znikają one po kilku dniach. Bardzo rzadko występują poważniejsze powikłania takie jak np. uszkodzenie nerwu twarzowego czy niedotlenienie. W takiej sytuacji maluszka czeka rehabilitacja.
Poród zabiegowy jest ciężki również dla matki. Lekarz, aby włożyć kleszcze, potrzebuje więcej przestrzeni w pochwie, a więc musi naciąć krocze. Czasami może dojść do uszkodzenia zwieracza odbytu. Skutkiem porodu kleszczowego mogą być również niewielkie urazy pochwy lub szyjki macicy. Generalnie kobieta dłużej dochodzi do formy, ale przecież najważniejsze jest to, że maluszek bezpiecznie przyszedł na świat.