Niedobrze mi!
Jednym z pierwszych objawów ciąży są poranne mdłości. Jeśli należysz do grupy kobiet, które nie cierpią z powodu tej przykrej dolegliwości, możesz uznać, że masz szczęście.
Rano wstajesz i biegniesz prosto do łazienki. Albo jeszcze gorzej: mdli Cię przez cały dzień. Ta niewątpliwie uciążliwa przypadłość, momentami odbiera Ci radość z bycia w ciąży. Na pocieszenie powiemy: symptomy te (podobnie jak inne typowe objawy ciąży) są sygnałem, iż Twoje hormony świetnie wykonują swoją pracę. I jeszcze jedna dobra informacja: końcem pierwszego trymestru powinno być lepiej.
Przyczyny
Nikt dokładnie nie wie, co powoduje tę przykrą dolegliwość. Prawdopodobnie winne są hormony a raczej ich podwyższony poziom (głównie hCG i estrogenu). To może tłumaczyć, dlaczego kobiety spodziewające się dwóch maluszków częściej i intensywniej cierpią z powodu mdłości – ich organizm wydziela większą ilość hormonów.
Do Twojego porannego, złego samopoczucia przyczynia się również rozciąganie mięśniówki macicy i relatywne rozluźnienie mięśniówki przewodu pokarmowego – w tym wypadku występuje mniejsza skuteczność trawienia. W czasie ciąży u kobiet wyostrza się zmysł powonienia. Nadwrażliwość na niektóre zapachy powoduje często odruch wymiotny. Dolegliwościom nie służy stres oraz zmęczenie.
Jak sobie pomóc?
Jeśli ta ciążowa „przyjemność” męczy Cię głównie rano, przed wstaniem z łóżka zjedz coś (np. herbatnika lub sucharka) a potem poleż jeszcze chwilkę. Niektórym przyszłym mamom pomaga herbatka z imbiru. Stosuj dietę bogatą w węglowodany i białko. W trakcie wymiotów możesz tracić więcej płynów, dlatego ważne jest stałe ich uzupełnianie. Jeśli to płyny powodują mdłości, staraj się jeść pokarmy, zawierające dużo wody.
Warto nie dopuszczać do uczucia głodu – kiedy Twój żołądek jest pusty, nadmiar kwasu żołądkowego może wywołać nudności. Jedz mało a częściej (najlepiej co 2 godziny). Unikaj potraw, które wzmagają u Ciebie mdłości. Jedz to, na co masz ochotę – nic się nie stanie, jeśli przez kilka tygodni nie będziesz ściśle przestrzegała diety. Uważaj tylko na potrawy tłuste i smażone – mogą nasilać dolegliwości. Poza tym prowadź spokojny tryb życia, dużo odpoczywaj.
Kiedy do lekarza?
Czasami zdarza się, iż nudności i wymioty są tak intensywne, że wymagają leczenia. Jeśli przypadłość ta szczególnie Cię męczy i kompletnie nie pozawala na normalne funkcjonowanie, zgłoś się do specjalisty. Być może konieczne będzie wykonanie badań, wykluczających, inne niż ciąża, przyczyny takiego stanu rzeczy (np. choroba wrzodowa czy niedrożność przewodu pokarmowego). Pamiętaj, nie wolno Ci stosować na własną rękę żadnych lekarstw!