Hemoroidy – piekący problem
Hemoroidy to problem nękający prawie połowę przyszłych mam. Nie zagrażają zdrowiu ciężarnej ani maleństwa, ale potrafią być naprawdę dokuczliwe. Jak zapobiec ich powstawaniu i co robić gdy już się pojawią?
Hemoroidy, czyli inaczej guzki krwawnicze, znajdują się w błonie podśluzowej w kanale odbytu. Poprawiają jego szczelność. Gdy ulegają nadmiernemu powiększeniu, dają o sobie znać. Na papierze toaletowym pojawia się jasnoczerwona krew, a w okolicach odbytu można odczuć dokuczliwe swędzenie, a nawet ból.
Problem przyszłych mam
Hemoroidy to problem prawie połowy kobiet, które oczekują maleństwa. Istnieje kilka przyczyn, powodujących, że właśnie przyszłe mamy są najbardziej narażone na ich powstawanie. Przede wszystkim, na skutek hormonów ciążowych, jelita ciężarnych kobiet pracują znacznie wolniej niż przed ciążą. Powstaje więc problem z regularnym wypróżnianiem się, dają znać o sobie zaparcia. Podwyższony poziom progesteronu sprawia, że ścianki żył (również tych w odbycie) są mniej sprężyste – łatwo się rozszerzają, guzki zaczynają pękać a więc krwawić. Do tego dochodzi coraz większy ucisk rosnącej macicy na jelita i żyły jamy brzusznej – to znacznie utrudnia odpływ krwi z miednicy nóg. Gdy przyszła mama dodatkowo jest mało aktywna fizycznie, prowadzi raczej siedzący tryb życia, problem gotowy. Na szczęście, w większości przypadków, po urodzeniu dziecka kłopot znika.
Złagodzić dolegliwości
Jeśli pojawią się u Ciebie hemoroidy, przede wszystkim musisz zadbać regularne wypróżnienia. Ale nie siedź zbyt długo w toalecie – nadmierne parcie może uszkodzić poszerzone żyły i może dojść do pęknięcia guzka lub powstawania nowych. Zadbaj, aby w Twojej diecie znalazły się pokarmy bogate w błonnik. Jedz ciemne pieczywo, kasze, kiełki pszenicy, kefir i jogurty. W Twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć owoców i warzyw. Szczególnie polecane są figi, suszone śliwki jabłka i morele. Dużo pij, szczególnie niegazowanej wody mineralnej. Postaw na aktywność fizyczną. Odpoczywaj w pozycji leżącej, z nogami ułożonymi powyżej tułowia. Bolące miejsca przemywaj letnią wodą i płynem przeznaczonym dla kobiet w ciąży. Ulgę przyniosą Ci okłady z kostek lodu, przemycie okolic odbytu naparem z kory dębu. Absolutnie zakazane są nasiadówki.
Do lekarza po pomoc
Jeśli te działania nie przyniosą Ci ulgi, warto skorzystać pomocy lekarza. Pomoże Ci on wybrać odpowiedni środek, który złagodzi dolegliwości. W aptece dostępne są maści i czopki łagodzące ból i zwalczające stan zapalny w żyłach. Bezpieczna maścią (nawet dla mam karmiących) jest Posterisan. Jeśli sytuacja jest bardzo poważna, warto skorzystać z rad proktologa.