Auć! Bóle brzucha w ciąży
Występujące zarówno w tkankach otaczających organizm, jak i w narządach wewnętrznych receptory bólu (zwane nocyceptorami), niemal codziennie informują nas czy to o zadrapaniu nadgarstka przy zbieraniu malin, czy to o uderzeniu łokciem o kant szuflady, czy o wywołanej zjedzeniem nieświeżego jedzenia niestrawności. Lekceważymy na ogół drobne pobolewania, do niektórych bólów przyzwyczajamy się, i przestajemy w ogóle zwracać na nie uwagę. Ale dla każdej przyszłej mamy te szczególne bóle są zawsze powodem do niepokoju. Bóle brzucha w ciąży – czy jest czego się bać?
„Jak przed okresem”
Między owulacją, czyli uwolnieniem przez jajnik zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej, a miesiączką, której brak zwykle zachęca nas do sięgnięcia po test ciążowy, organizm kobiety przygotowuje się do ewentualnego poczęcia. W tym czasie najczęściej doszukujemy się pierwszych, niepewnych objawów ciąży, które, powiedzmy to jasno, nie różnią się wiele od dolegliwości związanych z miesiączką. Pobolewanie w dole brzucha kobiety jeszcze przed terminem okresu jest pierwszą oznaką, że w jej brzuszku zamieszkał nowy lokator.
Po pojawieniu się dwóch kreseczek
W pierwszych tygodniach ciąży macica wykonuje ogromną pracę – rozciąga trzymające ją więzadła, co możesz odczuwać jako tępe bóle albo skurcze w dole brzucha. Niektóre kobiety czują, jakby je coś „rozciągało” od środka, inne skarżą się na kłucie w okolicach macicy i przydatków. Mimo iż takie bóle w pierwszym trymestrze są w większości przypadków zupełnie naturalną odpowiedzią na procesy zachodzące w organizmie, pamiętaj, żeby wspomnieć o nich swojemu lekarzowi. Szczególnie, jeśli masz za sobą poronienie, albo stwierdzone pewne dolegliwości (takie jak np. niedomaganie ciałka żółtego). Jeśli niewielkim bólom nie towarzyszą plamienia, lekarz zaleci Ci najprawdopodobniej więcej odpoczynku i przepisze działającą rozkurczowo Nospę. Jeśli natomiast bóle nasilają się, i towarzyszą im plamienia lub krwawienie, nie zwlekaj – jak najszybciej skontaktuj się z ginekologiem, albo wzywaj pogotowie.
Rosnący, bolący brzuszek
Niewielkie pobolewania mogą towarzyszyć Ci przez całą ciążę. Jeśli regularnie korzystasz z porad ginekologa, Twojemu maleństwu na pewno nic nie grozi! Niektóre kobiety jako pewnego rodzaju „doznania bólowe” biorą pierwsze, wyczuwalne ruchy płodu. Ale uwaga! Jeśli odczuwasz silne bóle brzucha lub w dole pleców, mogą one zwiastować także nieprzewidziane komplikacje! Jedną z nich jest przedwczesne odklejanie się łożyska, któremu nie towarzyszą zwykle inne, widoczne objawy (na przykład nie występuje krwawienie z dróg rodnych), przez co jest trudniejsze do zdiagnozowania. Dolegliwości w okolicach brzucha w ciąży nie zawsze mają bezpośredni związek z macicą. Często zdarza się, że rosnąca macica uciska położone najbliżej niej narządy, na przykład pęcherz, wątrobę czy jelita. Jeśli ucisk ten jest przyczyną komplikacji lekarz prowadzący ciąży najpewniej skieruje Cię do specjalisty, który pomoże uporać Ci się z bolesnymi dolegliwościami, tych mimo wszystko pięknych i niepowtarzalnych dziewięciu miesięcy.