Woda w ciąży
Dorosły człowiek powinien spożywać od 1,5 – 2 litrów wody dziennie. Zapotrzebowanie kobiet w ciąży nieznacznie wzrasta, do 3 litrów. Musisz pamiętać, że przez 9 miesięcy w Twoim brzuszku rozwija się maleństwo, dla którego woda jest środowiskiem koniecznym do życia. Prawidłowa ilość płynów spożywanych przez przyszłą mamę daje spora szansę, że uniknie ona problemów małowodzia czy też wielowodzia. Dlatego tak wiele zależy od nas – kobiet w ciąży.
Wybór odpowiedniej wody
Stoisz w sklepie spożywczym przed półkami z wodą mineralną i długo się zastanawiasz nim wybierzesz. Uparcie szukasz etykietek z wizerunkiem matki z niemowlęciem…
Kobietom w ciąży zaleca się picie wody mineralnej niegazowanej o małej zawartości sodu. Mikroelementy w niej zawarte wpływają na rozwój płodu. Dlatego dobrze byłoby, aby woda mineralna miała wyższą koncentrację jonów wapnia (profilaktyka przed osteoporozą) oraz jonów magnezu (ochrona mięśnia sercowego). Jednak wody o wyższej zawartości magnezu i wapnia mają również więcej jonów sodu, więc należy zachować w tym wypadku ostrożność.
Przyszła mama powinna dbać o swój wygląd a więc odpowiednie nawilżenie skóry, co jest widoczną oznaką zdrowia. Prawidłowy bilans wody w organizmie jest źródłem dobrego samopoczucia. Zadowolona mama, to również szczęśliwe dziecko. Każda kobieta w ciąży musi pamiętać, że ilość płynu owodniowego zależy od spożycia wody. Płynu owodniowego nie może być ani za dużo (wielowodzie), ani za mało (małowodzie) – obydwie sytuacje są nieprawidłowe. Twój ginekolog będzie sprawdzał na badaniu USG czy ilość wód płodowych jest odpowiednia. Musimy pamiętać, że ilość płynu owodniowego zmienia się przez okres całej ciąży i dostosowuje się do potrzeb rozwijającego się maleństwa (im większe dziecko, tym więcej wód płodowych).
Nie pij
W ciąży powinnaś unikać picia kawy, coca-coli, czarnej herbaty i napojów energetycznych, a tym samym kofeiny. Kofeina wypłukuje składniki mineralne takie jak wapń, żelazo a przecież zależy nam na tym, by w ciąży dostarczać odpowiednią ilość tych pierwiastków.
Picie kawy powoduje odwodnienie organizmu a poza tym kobieta w ciąży będzie bardziej nerwowa, niespokojna, nasilą się problemy z zasypianiem oraz z częstym oddawaniem moczu. Jeśli przed zajściem w ciąże byłaś zwolenniczką picia kawy, to zastąp zwykłą czarną – zbożową.
Unikaj nadmiaru soli
Przyszłe matki muszą unikać spożywania soli w nadmiarze, gdyż zatrzymuje ona wodę w organizmie. Skutkiem czego są obrzęki. Najczęściej pojawiają się na rękach i nogach, ale mogą występować również opuchnięcia twarzy, ud, podbrzusza. Jeśli masz wyraźne opuchnięcia na wymienionych częściach ciała, lekarz ginekolog odnotuje to w Twojej karcie ciąży i będziesz poddana ściślejszej obserwacji. Często bowiem obrzękom towarzyszy podwyższone ciśnienie (powyżej 140/90 mm Hg), które jest niebezpieczne dla matki i dziecka rozwijającego się w jej brzuszku (zwężone naczynia krwionośne a tym samym mniejszy dopływ tlenu do dzidziusia).
Jeśli kobieta w ciąży ma obrzęki i ciśnienie, należy zbadać mocz pod kątem obecności białka. Wyżej wymienione problemy charakteryzują zatrucie ciążowe. Choroba ta nie musi być pełnoobjawowa, by stwierdzić zatrucie ciążowe (stan przedrzucawkowy) – pacjentka może mieć tylko obrzęki i podwyższone ciśnienie (jest najczęściej pierwszy objawem choroby). Lekarz ginekolog na podstawie obserwacji kobiety i badania ogólnego moczu może postawić ostateczną diagnozę. Podstawowym zaleceniem, by uniknąć gestozy jest dieta wysokobiałkowa, małosolna z ograniczeniem płynów. Należy również wypoczywać i zdrowo się odżywiać.
Woda a dolegliwości ciążowe
Jeśli męczą Cię nudności, wymiotujesz lub masz problemy z zaparciami, to powinnaś się zastanowić i zadać sobie pytanie: „Czy na pewno wypijam odpowiednią ilość płynów?”. Jeśli nie wypijasz „8 szklanek wody”, to należy jak najszybciej zmienić nawyki i zacząć dbać o siebie i dziecko. Uporczywe dolegliwości znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Uwaga na wodę w III trymestrze ciąży
W czasie zaawansowanej ciąży przyszłe mamusie muszą jednak uważać na ilość spożywanych płynów w ciągu dnia. Każda ciężarna musi pamiętać, że WODA to nie tylko napoje, ale również zupa i soki zawarte w pokarmach.
PAMIĘTAJ!! W ciąży kieruj się zasadą umiaru we wszystkim, także w piciu wody.