Chcę powiedzieć, że… jestem w ciąży
Nie masz obowiązku mówienia szefowi o tym, że spodziewasz się dziecka. Tej kwestii nie regulują żadne przepisy prawa. Natomiast w Twoim interesie jest, żeby pracodawca dowiedział się o ciąży. Nie od działu kadr i nie z plotek, krążących po korytarzu. O ciąży powinnaś poinformować go osobiście.
Z pewnością denerwujesz się przed tą rozmową. Jest to całkowicie naturalne, gdyż nie jesteś do końca w stanie przewidzieć jak zareaguje Twój szef. Jednak musisz zdobyć się na odwagę. Przecież i tak się dowie. Rosnącego brzuszka nie ukryjesz przez 9 miesięcy.
Wybierz stosowny moment
Nie musisz informować przełożonego o swojej ciąży w dniu, kiedy na teście ciążowym zobaczyłaś dwie kreski. Natomiast dobrze jest go powiadomić, zanim zaczniesz się zaokrąglać czyli do końca czwartego miesiąca ciąży. Jeśli jednak pracujesz w warunkach szkodliwych (laboratorium chemiczne, pracownia RTG bądź wykonujesz pracę na zmiany), powinnaś zdecydować się na rozmowę dużo wcześniej. W takiej sytuacji pracodawca musi przenieść Cię na inne stanowisko, które nie będzie szkodliwe ani dla Ciebie ani dla dziecka. Gdy masz umowę na czas określony lub okres próbny (dłuższy niż miesiąc), która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zostanie przedłużona do czasu porodu. Jeśli masz taką umowę (lub umowę na czas określony której termin rozwiązania przypada przed upływem 3 miesiąca ciąży), poczekaj z rozmową do końca trwania umowy. Być może pracodawca przedłuży Ci umowę na czas nieokreślony – a to dla Ciebie sytuacja o wiele bardziej korzystna. Mając umowę na czas nieokreślony, będzie Ci się należał urlop macierzyński.
Przygotuj się do rozmowy
Powiedz szefowi o swoim błogosławionym stanie w dniu, kiedy w firmie panuje względny spokój a szef ma dobry humor. Pamiętaj, że nie musi on z tego powodu skakać z radości, dlatego postaraj się przygotować na każda reakcję: gratulacje, zakłopotanie ale także wyrzuty. Najważniejsze, abyś do rozmowy dokładnie się przygotowała. Powiedz konkretnie, w którym miesiącu ciąży jesteś, jak się czujesz i jakie są Twoje plany związane z pracą. Powiadom go, kiedy chciałabyś powrócić do pracy: zaraz po urlopie macierzyńskim czy planujesz urlop wychowawczy.
Generalnie nie przepraszaj za to, że jesteś w ciąży i nie daj się wrobić w poczucie winy. Wszelkie kąśliwe uwagi szefa przemilcz albo powiedz, ze ciąża to nie choroba. Zaproponuj konkretne rozwiązania, na przykład kto będzie Cie zastępował podczas nieobecności. Jeśli już teraz poruszysz tę kwestię, będzie to świadczyło o Twojej odpowiedzialności i trosce o dobro firmy.