Szkodliwy wpływ mydła na skórę
Mydło jest najstarszym i ciągle najpopularniejszym środkiem myjącym skórę. Ma ono zawsze odczyn zasadowy, co sprawia, że bardzo odtłuszcza skórę i zmienia odczyn skóry z kwaśnego na zasadowy. Twoje ciało po zastosowaniu mydła staje się bardziej wrażliwe, przesuszone i podatne na alergie i to bez względu na jego typ. Co jeszcze warto wiedzieć o mydle?
Właściwości mydła
Pierwsze mydło wyprodukowano około 4500 lat temu. Powstaje ono w wyniku ogrzewania naturalnych tłuszczów z roztworami zasad, gdzie tłuszcze rozszczepiane są na glicerynę i kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe wchodzą w reakcje z ługiem i tworzą mydło, które chemicznie jest solą. Mydła klasyczne mają zawsze zasadowy odczyn – około 9 pH, co może uszkadzać kwaśny płaszcz lipidowy skóry (około 5,5 pH) i zakłócać równowagę jej flory bakteryjnej. Zwiększa to ryzyko wniknięcia w skórę drobnoustrojów chorobotwórczych i alergenów. Zniszczenie płaszcza lipidowego powoduje także znaczne zwiększenie wysychania skóry. Mydło jest bardzo ważnym składnikiem naszego życia codziennego, zbyt rzadko zastanawiamy się jednak nad tym, co jest w nim zawarte. Mydła komercyjne są tańsze i dostępne w szerokiej gamie kolorów i zapachów, ale są niebezpieczne dla naszego organizmu, z czego nie zdajemy sobie sprawy. Mydła te zawierają składniki chemiczne, które zagrażają naszej skórze, a także zdrowiu i powinny zwać się raczej detergentami, a nie mydłami. Komercyjni producenci zastępują naturalne roślinne oleje pochodnymi ropy naftowej, które są tańsze, ale niebezpieczne i rakotwórcze. Środki te nie zawierają składników takich jak gliceryna, która działa nawilżająco, po której nie byłoby potrzeby nakładania balsamów nawilżających, czy natłuszczających bezpośrednio po kąpieli. Środki te wręcz pozbawiają naszą skórę z własnych zasobów i zdolności nawilżania. Jeśli przeczytamy etykietkę na mydłach, to zobaczymy, że większość z nich zawiera wiele niezdrowych i niezrozumiałych dla nas składników.
Co jest zawarte w kostce mydła?
W większości mydeł możesz znaleźć takie składniki jak:
-Sodium Isethionate – używany do zwiększenia objętości piany
-Sodium Dodecylbenzinesulfonate – dodawany do środków piorących i czyszczących
-Penta Sodium Pentatate – kwas do zmiękczania wody
-Butylated Hydroxytoluene – silny preparat przeciwbakteryjny
-Sodium Lauryl Sulfate – jest to typowy detergent syntetyczny, stosowany od dawna w przemyśle do odtłuszczania i mycia urządzeń oraz pomieszczeń. Szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt oraz na skórę w okolicach narządów płciowych. Powodują podrażnienie oczu i zapalenie spojówek. Syntetyczne zapachy dodawane do mydła mogą powodować łzawienie, zaczerwienioną skórę, mdłości, zmiany nastrojów, problemy z pamięcią i koncentracją. Mydła w płynie niestety są jeszcze gorsze, łatwiej w nich zawrzeć mieszankę chemii z różnymi poziomami szkodliwości dla naszego organizmu. Mydło antybakteryjne też nie jest aż takie dobre dla nas, jak kiedyś myśleliśmy, na większości z nich jest napisane, że zabijają bakterie w 99.9 %, ale to znaczy że zabijają wszystkie bakterie, te złe ale również te dobre, które pozwalają nam zachować równowagę na skórze i częściowo w organizmie. Nadmiar ingerencji chemicznej nie służy nam, a wręcz przeciwnie, może powodować niepożądane skutki pod postacią chorób skóry. Uważajmy więc z używaniem mydeł antybakteryjnych na co dzień, zwłaszcza w domowych warunkach.
Korzyści z ręcznie robionego mydła
Mydełka ręcznie robione są delikatne, nie pozbawiają naszej skóry własnego nawilżania, nie ma w nich syntetycznych konserwantów, zapachów czy kolorów, które byłyby niebezpieczne dla naszego zdrowia. Ręcznie robione mydełka także efektywnie zabijają bakterie bez używania preparatów szkodliwych dla skóry i zdrowia. Są proste w składzie, bezpieczne i z naturalnych składników jak oliwa z oliwek, kozie mleko, olej kokosowy, olej palmowy nierafinowany, z ogromną zawartością karotenu, lub inne oleje spożywcze, masło karite, olejki eteryczne, naturalne eksfolianty ( wspomagają złuszczanie) takie jak płatki owsiane, siemie lniane lub płatki nagietka. Możemy kontrolować zawartość składników w naszym mydle i dokonywać wyborów zgodnych z naszym upodobaniem, co do składu lub zapachu, a także działania.