Zrób mammografię! Zadbaj o zdrowie
Choć świadomość kobiet wzrasta, nadal niewiele z nas regularnie się bada. A wystarczy raz w roku zrobić podstawowe badania, by uchronić się przed poważnymi chorobami, a być może i uratować swoje życie.
Rak – to nie wyrok
Wcześnie wykryty nowotwór jest całkowicie wyleczalny, dlatego tak ważne jest, by regularnie poddawać się badaniom kontrolnym. O jakie badania chodzi? Przede wszystkim o cytologię, mammografię/USG, badanie ginekologiczne ogólne, badania krwi i moczu. Wiele osób to bagatelizuje, twierdząc, że dobrze się czuje lub tłumacząc się brakiem czasu. Warto sobie jednak uświadomić, że takie badanie może nam uratować życie.
Badania piersi – jakie?
Piersi możemy badać na trzy sposoby. Podstawowym jest samobadanie, które powinnyśmy wykonywać raz w miesiącu (od 20 roku życia). Przy każdej wizycie u ginekologa także on ma obowiązek przebadać nam piersi – nie wstydźmy się tego, to tylko lekarz. Badania specjalistyczne piersi (USG, mammografia) powinny być robione raz na rok do raz na trzy lata gdy kobieta ma poniżej 40 lat. Po tym czasie badania wykonuje się co roku. Jeżeli w rodzinie kobiety wystąpił już rak badania należy wykonywać częściej.
USG a mammografia
Badania różnią się techniką ich wykonania. Do mammografii wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, a do USG fale ultradźwiękowe. USG piersi wygląda dokładnie tak samo jak każdy inny rodzaj tego badania. Kobieta kładzie się na leżance, a lekarz smaruje piersi żelem i bada głowicą. Z kolei mammografia jest prześwietleniem. Piersi kładzie się na płycie i dociska drugą (robi to radiolog), później to samo robi się z boku piersi.
Przygotowanie do badania
Do tych badań nie jest konieczne jakieś szczególne przygotowanie. Dla własnego komfortu dobrze jest ubrać się dwuczęściowo, by łatwo móc udostępnić piersi do badania bez konieczności obnażania całego ciała (wystarczą spodnie/spódnica + bluzka/koszula). Dodatkowo do badania (szczególnie mammografii) należy zdjąć biżuterię i metalowe elementy. Badania nie są bolesne, ale ze względu na konieczny ucisk (piersi między płytkami czy głowicy do piersi) kobieta może odczuć dyskomfort (i ewentualnie umiarkowany ucisk). Całe badanie trwa do kilkunastu minut. Po nim otrzymasz klisze prześwietleniowe lub wydruk obrazu z USG. Badania może być wykonywane na każdej kobiecie z jednym wyjątkiem, mammografii nie można robić kobietom w ciąży.