Lewa rączka również sprawna
Nie wpadaj w przerażenie, kiedy widzisz iż Twój szkrab chętniej posługuje się lewą rączką. Leworęczność nie jest wadą. Dzieci posługujące się tą rączką, rozwijają się całkowicie prawidłowo.
Nie wiadomo do końca, skąd bierze się leworęczność. Jedni naukowcy są zdania, iż jest ona dziedziczona po rodzicach lub dziadkach. Inni natomiast są przekonani, iż posługiwanie się lewą ręką jest efektem szoku okołoporodowego. Jedno jest pewne: prawa półkula mózgu odpowiedzialna jest za prawą rękę a lewa za prawą. Zmuszanie dziecka leworęcznego do posługiwania się rączką prawą, jest poważną ingerencją w jego mózg.
Diagnoza nie od razu
Malutkie dzieci zazwyczaj posługują się chętnie obiema rączkami. Dlatego u niemowlęcia czy nawet dwuletniego dziecka, kwestie przewagi jednej rączki nad drugą są ciężkie do określenia. Pierwsze diagnozy można stawiać, kiedy maluch kończy 4-5 lat, a dopiero badania psychologiczne u sześciolatków mogą w pełni potwierdzić lub wykluczyć leworęczność.
Praworęcznym łatwiej
Nie ma co ukrywać, że otaczający świat sprzyja praworęcznym. Dlatego musisz pomóc swojemu malcowi odnaleźć się w otaczającej go rzeczywistości. Zacznij od siebie oraz najbliższej rodziny maluszka. Jeśli rodzice i rodzeństwo akceptują „inność” malucha, szkrab będzie się prawidłowo rozwijał bez świadomości iż jest kimś gorszym. Uzmysławiaj mu, że pisanie lewą rączką nie jest czymś złym ani nie jest wadą. Po prostu są ludzie, którzy piszą lewą ręką jak i ludzie, którzy posługują się prawą ręką. Postaraj się kupić maluchowi akcesoria, stworzone specjalnie z myślą o leworęcznych: nożyczki, szybko schnące długopisy czy specjalne kolorowanki. Dzieci leworęczne mogą mieć kłopoty z rozpoznawaniem kierunków. Dlatego w sprzyjających momentach ćwiczcie. Pokazuj maluszkowi, gdzie ma lewą nóżkę czy prawe oko.
Rady na przyszłość
W naszej kulturze obowiązuje zasada pisania od strony lewej do prawej. Dzieciom leworęcznym nauka pisania może sprawiać więcej trudności – pisząc kolejne litery zasłaniają i zamazują sobie to, co już napisały. Dlatego, jeśli Twój szkrab zakończy edukację przedszkolną, kup mu dobre przybory i postaraj się aby siedział z lewej strony ławki – w ten sposób uniknie trącania się rączkami z siedzącym obok praworęcznym kolegą. Porozmawiaj z nauczycielką i wyraźnie zaznacz, iż nie chcesz, aby Twój maluch był „przestawiany” na prawą rączkę. Może wydawać się to dziwne, ale kwestia tolerancji wobec dzieci leworęcznych ze strony pedagogów tzw. „starej daty”, nie jest sprawą oczywistą.