Dieta po pierwszych urodzinach
Po ukończeniu pierwszego roku życia, Twój maluszek coraz lepiej radzi sobie z samodzielnym jedzeniem i piciem. Dlatego jadłospis dziecka możesz zacząć poszerzać o kolejne produkty.
W drugim roku życia Twój maluch powinien jadać od 4 do 5 posiłków dziennie. Jego apetyt w tym wieku może się zmieniać z dnia na dzień. Dziecku czasami szkoda jest czasu na jedzenie – jest przecież tyle ciekawych rzeczy do zrobienia i oglądnięcia!
Mleko
Mimo iż od paru miesięcy jadłospis Twojego malca jest sukcesywnie wzbogacany o kolejne potrawy, mleko jest nadal bardzo ważnym składnikiem jego codziennej diety.
Po ukończeniu pierwszego roku, można podawać dziecku zwykłe płynne mleko (po przegotowaniu). Możesz je serwować do śniadań, podwieczorków i kolacji. W prosty sposób przygotujesz na nim płatki owsiane i budyń. W tym wieku możesz podawać maluszkowi również mleko modyfikowane typu junior. Jest ono wzbogacone o witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, a dzięki zmniejszonej ilości białka, małe nerki nie są nadmiernie obciążone. Jeśli Twój szkrab nie lubi mleka, możesz je zastąpić kefirem lub jogurtem.
Mięso i ryby
W tym okresie na obiad najlepsze będą potrawy z gotowanego mięsa lub ryb. Na kolację możesz podać dziecku szynkę, polędwicę lub parówki. Ryby wędzone można spożywać po ukończeniu drugiego roku życia.
Warzywa i owoce
Dostarczają małemu organizmowi mnóstwo witamin i mikroelementów. Najlepiej podawać je w postaci surowej lub w przypadku warzyw – gotowane na parze. W tym czasie dieta dziecka może być już rozszerzona o wszystkie odmiany kapusty, kalafior, brukselkę ziemniaki, brokuły, pomidory, kalarepę, ogórki, szczypiorek. Nasiona strączkowe (np. groch czy fasolę) możesz podawać, ale w niewielkiej ilości.
Po pierwszych urodzinach możesz wzbogacić jadłospis malca o owoce południowe. Do tej pory maluszek jadł je głównie w postaci przetworzonej, teraz możesz stopniowo i bardzo ostrożnie serwować je w stanie surowym. Tak więc jeśli owoce południowe (pomarańcze, mandarynki, grejpfruty) smakują dziecku i nie wywołują u niego reakcji alergicznych, podawaj je dziecku na deser lub jako przekąskę.
Cukier
W tym okresie dziecko powinno otrzymywać nie więcej niż 50 g dziennie cukru. Możesz go użyć do słodzenia napojów, kompotów czy deserów. Pamiętaj o podawaniu malcowi ograniczonej ilości słodyczy. Nie tylko dostarczają tzw. pustych kalorii, ale również wpływają niekorzystnie na stan ząbków.