Na tropie cukru
Czy wiesz ile cukru dziennie spożywa Twoje dziecko? Prawdopodobnie więcej, niż Ci się wydaje. Cukier znajduje się bowiem nie tylko w słodyczach, ale ma również swoje inne, ukryte źródła.
Większość dzieci uwielbia słodki smak. Z uwagi na fakt, że spora część produktów jest dosładzana, maluchy szybko przyzwyczajają się do tego smaku i trudno im zaakceptować inny. Trzeba pamiętać, że nie każdy cukier szkodzi. Ten pochodzący z warzyw czy owoców to naturalny cukier prosty, który nie jest szkodliwy: jest lekkostrawny, łatwo się przyswaja i uzupełnia braki energii. Gorzej z sacharozą czyli z cukrem białym – on może być sprawcą wielu problemów zdrowotnych.
Czytaj etykiety
Kupując produkt żywnościowy, zawsze sprawdzasz jego datę ważności i zawartą w nim ilość konserwantów. A czy zwracasz uwagę na ilość cukru? Jeśli nie, zacznij od dziś. Dokonując zakupów pamiętaj, że w produktach wysokoprzetworzonych, prawdopodobnie zawarta jest duża ilość cukru.
Nie tylko w słodyczach
Najbardziej oczywistym źródłem sacharozy są słodycze. Jeden duży lizak zawiera maksymalną ilość cukru, jaką kilkulatek może dostarczyć organizmowi, nie narażając się na konsekwencje zdrowotne. A przecież cukier znajduje się również w innych produktach: słodkich jogurtach, smakowych serkach homogenizowanych, płatkach śniadaniowych, kolorowych napojach, ciasteczkach, herbatkach granulowanych, kakao rozpuszczalnym, kremach czekoladowych itp.
Słodki cukier – gorzkie konsekwencje
Jeśli skutki spożywania nadmiernej ilości cukru nie są widoczne już teraz, prawdopodobnie wpłyną na zdrowie kilkulatka w przyszłości. Dostarczana bowiem w dużych ilościach sacharoza nie jest przez organizm całkowicie przyswajana i jej nadmiar zamieniany jest w tłuszcz. A stąd tylko krok do nadwagi. Dziecko, które spożywa dużo cukru może mieć w przyszłości kłopoty nie tylko ze zbędnymi kilogramami, ale również z nadciśnieniem, cukrzycą i wysokim poziomem cholesterolu. Słodkie i oblepiające cukierki nie służą zębom. Niektóre słodkie napoje zawierają również kwasy, rozpuszczające szkliwo! Dzieci zjadające dużo słodyczy, mogą mieć również kłopoty z apetytem.
Złoty środek
Układając zdrowy jadłospis dziecka, nie trzeba całkowicie usuwać słodyczy z diety malucha. Jednak te ze sklepu, dziecko powinno dostawać najwyżej raz w tygodniu. Dokonując ich zakupu wybierz te najmniej szkodliwe: batony z dodatkiem zbóż, lody, czekoladę dobrej jakości. Na deser serwuj maluszkowi świeże owoce, koktajle owocowe (np. na bazie mleka lub kefiru). Zamiast herbatnika upiecz ciasto z owocami. Aby było słodsze, dodaj do niego garść bakalii.