Lody, lody dla ochłody!
Waniliowe, truskawkowe, czekoladowe – to najbardziej popularne smaki lodów. Dzieci uwielbiają ten zimny przysmak. Na co zwrócić uwagę kupując lody Małym Lodożercom?
Już ponad 5000 lat temu lody jedli Chińczycy. Starożytni Grecy wzbogacili mieszankę lodową o miód, a Hipokrates zalecał je swoim pacjentom dla pobudzenia sił witalnych.
Lody – samo zdrowie!
Kto nie lubi lodów? Ten nieziemski przysmak, który chłodzi w upalne dni, a w zimowe wieczory przywołuje wspomnienia słonecznych wakacji, kochają nie tylko dorośli, lecz także maluchy. Zimny przysmak możesz podać swojemu maluchowi od 2. roku życia. Pamiętaj jednak, by były to małe i roztopione ilości.
Tradycyjne lody robi się z cukru, śmietanki, mleka i jajek. Mleczne lody zawierają białko, wapń, a także witaminy – A, E, D. Sorbety wytwarzane są z wody, cukru i soku lub miąższu owocowego. Zawierają duże ilości wody, więc dobrze nawadniają i orzeźwiają organizm. Dostarczają także wielu witamin i mikroelementów, w zależności od owoców, z jakich zostały zrobione.
2 kulki lodów zawierają więcej wapnia niż ta sama ilość mleka. To argument za tym, żeby podawać dziecku lody, gdyż wapń jest szczególnie ważnym składnikiem potrzebnym do prawidłowego wzrostu kości. Również dzięki wapniu, lody zmniejszają ryzyko osteoporozy czy nadciśnienia.
Gdy twoje dziecko ma problemy z wagą lub jest uczulone na mleko krowie, wybierz sorbety owocowe, gdyż zawierają dużo wody, zachowując przy tym owocowy smak. Lody mleczne, śmietankowe co prawda zawierają drogocenny wapń, lecz także więcej kalorii (100g to 120 kcal) niż sorbety. Gdy dbasz o niskokaloryczną dietę malucha, wystrzegaj się również owoców kandyzowanych, orzechów czy polew dodawanych w deserach lodowych.
Lody i angina
Przez lata to właśnie lody obwiniano za pojawienie się anginy u dziecka. Nic bardziej mylnego. Za anginę odpowiadają bakterie, zwane paciorkowcami. Dziecko może zachorować poprzez kontakt z chora osobą lub w przypadku, gdy zmarznie. Anginę możemy też złapać przy dużych skokach temperatur, np. pijąc zimną wodę z lodówki, gdy nasze ciało jest bardzo rozgrzane. Dzieci zapadają na anginę najczęściej w wieku 2 – 15 lat. Objawia się to wymiotami, bólami głowy, gorączką, bólem gardła. Dziecko wtedy jest senne i słabe.
Mniam, mniam…
Bez obaw możesz podawać swojemu maluszkowi lody, pamiętaj jednak, by zawsze umył ręce (gdy jesteście na plaży lub wycieczce, użyjcie produktu dezynfekującego). Ważne, by dziecko usiadło i spokojnie lizało lody lub powoli jadło łyżeczką. Niech smakołyk rozpuszczą się na języków przed jego połknięciem. Powolne jedzenie lodów doskonale hartuje gardło!
Pamiętajmy, że lody to smak dzieciństwa, beztroski i czasu mile spędzonego z rodzicami, dlatego nie odmawiajmy dzieciom tej przyjemności! Wybierajcie lody mleczne, gdy chcecie dostarczyć organizmowi wapnia, a sorbety, gdy pragniecie poczuć moc witamin. Jeśli macie ochotę na deser lodowy zrezygnujcie z bitej śmietany i słodkich sosów na rzecz owoców. Uczta dla zdrowia i podniebienia gwarantowana!