Kilka słów o schemacie żywienia niemowląt
Schemat żywienia niemowląt jest trochę inny dla maluchów karmionych piersią i tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Różni się czasem wprowadzania pierwszych stałych pokarmów – po czwartym miesiącu życia dla maluchów karmionych butelką i po piątym miesiącu życia, jeśli karmimy piersią.
Schemat żywienia maluchów karmionych piersią
1-6 miesiąc.
Karmienie piersią na żądanie. Posiłki uzupełniające należy wprowadzić nie wcześniej niż w 5-6 miesiącu. Stopniowo dodawaj niewielkie ilości kaszki czy kleik zbożowy
7-9 miesiąc.
Karmienie piersią na żądanie. Możesz podawać dziecku zupę jarzynową z gotowanym mięsem lub rybą, kaszkę lub kleik zbożowy i sok owocowy najlepiej przecierowy
10 miesiąc.
Karmienie piersią na żądanie. Obiad dziecka może się już składać z dwóch dań: zupy jarzynowej z kaszką i jarzyn z gotowanym mięsem. Konsystencja jarzyn i mięsa powinna symulować żucie pokarmu. Powinniśmy podawać dziecku tylko naturalne składniki bez konserwantów i dodatku cukru. Możemy również wprowadzić niewielkie ilości chleba, sucharków czy biszkoptów
11-12 miesiąc.
Karmienie piersią na żądanie. Do posiłków możemy wprowadzić już ziemniaki, ryż i całe jajka (3-4 razy w tygodniu). Do produktów zbożowych możemy dodać mleczne, takie jak twarożek, kefir, jogurt.
Schemat żywienia maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym:
1 miesiąc
7 posiłków dziennie, składających się z mleka modyfikowanego początkowego wielkości 90-110 ml.
2 miesiąc
6 posiłków dziennie, składających się z mleka modyfikowanego początkowego o wielkości 110-130 ml.
3 miesiąc
6 posiłków dziennie składających się z mleka modyfikowanego początkowego o wielkości 130 ml.
4 miesiąc
6 posiłków dziennie składających się z mleka modyfikowanego początkowego o wielkości 150 ml.
5 miesiąc
5 posiłków dziennie składających się z4 porcji mleka modyfikowanego początkowego o wielkości 180 ml oraz zupy jarzynowej, skrobanego jabłka lub soku.
6 miesiąc
5 posiłków. Cztery razy podajemy dziecku mleko modyfikowane (180 ml) i raz zupę jarzynową z kleikiem, mięsem lub rybą i soczek przecierowy oczywiście bez cukru.
7 miesiąc
Powinnaś podawać dziecku pięć posiłków dziennie. 1 raz mleko modyfikowane (180 ml), 2 razy porcję takiego mleka z kleikiem, 1 raz zupę jarzynowa (200 ml) z połową żółtka i porcję kaszki na mleku i soku przecierowego.
8 miesiąc
Żywienie identyczne z tym proponowanym w siódmym miesiącu życia, należy tylko zwiększyć ilość kaszki w mleku a do zupy dodać mięso.
9 miesiąc
1 raz 200 ml mleka z kaszką glutenową, 1 raz 200 ml mleka z kaszką bezglutenową, 1 raz 200 ml kaszki na mleku, 1 raz 200 ml zupy jarzynowa z dodatkiem żółtka i mięsa i 1 raz 150 ml soku, owoce lub kompot są jak najbardziej wskazane.
10 miesiąc
3 razy dziennie 220 ml mlecznego posiłku łączonego ze zbożami, 1 raz zupa jarzynowa z kaszką, 1 raz dziennie jarzynka gotowana z mięsem, możliwość wprowadzenia pieczywa, sucharków, biszkoptów.
11-12 miesiąc
Posiłki identyczne z tymi podawanymi w 10 miesiącu życia, można jednak podawać maluchowi całe jajka ( 3-4 razy w tygodniu) oraz twarożek, kefir, jogurt kilka razy w tygodniu.
Zachęcamy do odwiedzania Kalendarza Rozszerzania Diety Niemowląt oraz działu Rozszerzanie diety, gdzie znajdziecie mnóstwo przydatnych informacji i ciekawostek na temat żywienia maluszków!