Alergia pokarmowa u dzieci
Alergia pokarmowa u dzieci to częste zjawisko. Nieprzyjemne objawy wywołane są przez kontakt organizmu z alergenem…
Alergia pokarmowa jest nieprawidłową reakcją organizmu na określone składniki, zawarte w pożywieniu. Ryzyko wystąpienia alergii istnieje zawsze, aczkolwiek dzieci alergików są bardziej narażone na wystąpienie dolegliwości. W przypadku, gdy chociaż jedno z rodziców jest alergikiem, do końca pierwszego roku życia nie powinno się podawać dziecku składników alergizujących. Jeśli Twój maluch może cierpieć na takie schorzenie, pamiętaj, aby ostrożnie podawać mu nowe pokarmy. Karmienie piersią zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej i stanowi znakomita ochronę dla Twojego dziecka. Dodatkowo też może złagodzić objawy ewentualnej choroby. W sytuacji gdy nie możesz karmić piersią skorzystaj z hypoalergicznego mleka modyfikowanego, które oznaczone jest literami HA.
Do najczęstszych objawów alergii pokarmowej można zaliczyć:
-wysypkę,
-szorstkie, czerwone policzki,
-kolkę,
-wymioty,
-sapkę- objaw pojawiający się często u niemowlaków, dla którego charakterystyczny jest ciężki oddech przypominający chrapanie.
Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem, zastosuj odpowiednią dietę, z której powinnaś wyeliminować najsilniejsze alergeny. Zrezygnuj z: krowiego mleka i jego przetworów, cielęciny, wołowiny, ryb, kurzych jaj, orzechów, soi, cytrusów, truskawek, czekolady oraz tych produktów, które zawierają konserwanty i sztuczne barwniki. Jeśli nie karmisz piersią, a Twoje dziecko cierpi na alergię, powinnaś zastosować produkt mlekozastępczy. Taki preparat najlepiej, aby dobrał lekarz. To on też zadecyduje o tym jak długo masz go podawać dziecku.
Pamiętaj, by nowe produkty wprowadzać do diety maluszka pojedynczo np. co tydzień i w małych ilościach. Wszystkie nowe potrawy podawaj przed południem. Dzięki temu będziesz mieć czas na obserwację malucha. Gdy dziecko choruje, poczekaj z wprowadzaniem nowości. W tym czasie maluch jest najbardziej podatny na wystąpienie objawów alergicznych. Rozszerzanie diety rozpocznij od podawania składników najmniej uczulających. Po 6 miesiącach życia maleństwo może spróbować już gotowanych jarzyn, marchewki, ziemniaka, dyni czy brokuł. Alergizujący jest natomiast seler i pomidor. Około 8 miesiąca możesz podać mięso w zupie jarzynowej. Najlepiej indyka lub królika. Pamiętaj, by za każdym razem bacznie przyglądać się dziecku, czy nie reaguje alergicznie po posiłku.