Kwas foliowy w ciąży
Kwas foliowy to nic innego jak witamina B9. W czasie ciąży i w okresie starań o dziecko niezwykle ważne jest, by nie brakło go w Twoim organizmie. Jego niedobory mogą bowiem nieść ze sobą poważne skutki zdrowotne dla Twojego maluszka.
Kwas foliowy został odkryty w latach 30, a w 1946 roku został zsyntezowany i zaklasyfikowany do grupy witamin B. W organizmie ludzkim bierze udział w procesach związanych z podziałami komórkowymi i syntezą białek. Najbardziej podatne na negatywny wpływ niedoboru kwasu foliowego są układy, gdzie następuje szybkie namnażanie się komórek (np. szpik kostny) Również komórki zarodka w początkowej fazie jego rozwoju ulegają gwałtownym podziałom i namnażaniu. Zarodek czerpie kwas foliowy z organizmu matki, jeśli jest go zbyt mało – narażony jest na powstanie ciężkich wad ośrodka nerwowego.
Odpowiednia dieta
W okresie ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta od 2 do 4 razy. Dlatego bardzo ważne jest aby Twoje dieta była bogata w tę witaminę. Kwas foliowy występuje w pomarańczach, brukselce, kapuście włoskiej, liściach pietruszki, szpinaku, sałacie, pomidorach i suchych roślinach strączkowych (np. fasoli, grochu czy soi).
Suplementacja
W początkowym okresie ciąży kwas foliowy związany jest z rozwojem i kształtowaniem się układu nerwowego płodu. Jeśli przed ciążą i na jej początku jest go w organizmie kobiety za mało, może dojść do powstania u dziecka wrodzonych wad mózgu czy rdzenia kręgowego. Dlatego, aby mieć pewność, że organizm ma odpowiednia dawkę kwasu foliowego, należy przyjmować witaminę B9 (w dawce 0,4 mg) już w okresie starań o dziecko i kontynuować jego przyjmowanie przynajmniej do końca pierwszego trymestru. Zazwyczaj o ciąży dowiadujemy się w około 6 tygodnia ciąży, gdzie mózg i rdzeń kręgowy maluszka jest już ukształtowany a więc na suplementację witaminy jest już za późno! A badania dowodzą, iż przyjmowanie kwasu foliowego przez kobiety planujące ciążę i w okresie pierwszego trymestru, pozawala zmniejszyć ryzyko ciężkiej patologii u dziecka nawet o 30-50%.
Pamiętaj, ze dawkowanie witaminy ustala lekarz. Może on zalecić dawkę wyższą niż 0,4 mg dziennie. Tak może się stać, gdy wcześniej urodziłaś dziecko z wadą ośrodkowego układu nerwowego lup na stale przyjmujesz leki, które utrudniają wchłanianie się kwasu foliowego z przewodu pokarmowego.