Kolka – duży problem małego brzuszka
Kolka niemowlęca jest ogromną próbą dla świeżo upieczonych rodziców. Potrafi umęczyć zarówno dziecko jak i Ciebie. Na szczęście jest na nią kilka sposobów….
Atakuje maleństwo nagle, najczęściej około 2-3 tygodnia życia. Objawia się gwałtownymi napadami płaczu, które mogą trwać nawet kilka godzin. Zazwyczaj pojawia się codziennie, najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych. Maluszek pręży się i krzyczy a zrozpaczeni rodzice szukają najrozmaitszych sposobów, aby ukoić płaczące niemowlę.
Mimo wielu badań, przyczyny kolki nie są do końca znane. Jedni stoją na stanowisku, iż winę ponosi niedojrzały jeszcze układ pokarmowy i nerwowy dziecka. Inni wskazują na powietrze, które niedoświadczony w ssaniu maluch połyka wraz z pokarmem. Jeszcze inni upatrują przyczyny kolki w nieodpowiedniej (obfitującej w produkty powodujące wzdęcia) diecie karmiącej mamy.
Niezbędny spokój
Niestety kolka najczęściej atakuję o tej porze dnia, kiedy jesteś już zmęczona. Dziecko krzyczy kolejną godzinę a Ty nie jesteś je w stanie ukoić. To wyprowadza Cię z równowagi, doprowadza do granic wytrzymałości. Niestety maleństwo szybko wyczuwa Twoje emocje: im bardziej się denerwujesz tym trudniej będzie je uspokoić.
W tym trudnym dla Was okresie zrezygnujcie z zapraszania gości, sami również nie zabierajcie dziecka do znajomych. Dla maluszka to olbrzymia dawka bodźców, z których nadmiarem po prostu często sobie nie radzi.
Kołysanie, bujanie, noszenie….
Dzieci to uwielbiają. Zwłaszcza te najmniejsze. Przyzwyczajony do kołysania w brzuchu mamy maluszek, szybko uspokaja się w ramionach mamy lub taty. Jeśli dziecko ma atak kolki, weź je na ręce i chwilę ponoś. Najlepiej, aby brzuszek maleństwa przylegał do Twojego ciała. Ciepło i delikatny masażyk być może zmniejszą dolegliwości. Jeśli nie masz siły nosić maluszka, przydać się może nosidełko, specjalna chusta lub po prostu bujany fotel.
Ciepło może pomóc
Ciepłe (ale nie gorące!) okłady na brzuszku mogą przynieść ulgę Twojemu maluszkowi. Wyprasuj żelazkiem pieluszkę tetrową, złóż ją w prostokąt i przyłóż do brzuszka maleństwa (uważaj aby pieluszka nie była gorąca, możesz poparzyć delikatną skórkę niemowlaka).
Niektóre dzieci uspokaja ciepła, relaksująca kąpiel. Woda delikatnie masuje bolący brzuszek a ciepło koi.
Delikatny masaż
Wielu maluszkom, cierpiącym z powodu kolki, pomaga kojący i ciepły dotyk rąk mamy lub taty. Delikatny masaż działa uspokajająco i rozluźniająco. Należy go wykonywać ruchem okrężnym, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż wykonujemy w nagrzanym pomieszczeniu. Przed rozpoczęciem myjemy ręce w ciepłej wodzie (dotyk zimnych rąk nie należy do najprzyjemniejszych) i smarujemy je oliwką. Świetny masażyk funduje dziecku pozycja na brzuszku. Ta pozycja często pomaga pozbyć się gazów. Jeśli dziecko nie lubi leżeć na materacyku lub kocu, połóż je na swoim brzuchu.
Odbijamy po każdym posiłku
Małe dziecko, często jeszcze nie nauczone prawidłowo ssać, wraz z jedzeniem połyka powietrze, które gromadzi się w jelitach. To może wywołać kolkę. Po każdym posiłku weź maluszka na ręce, przytul i trzymaj chwilę w pozycji jak najbardziej pionowej. W tym czasie możesz go delikatnie poklepywać po pleckach. Po usłyszeniu odgłosu odpowietrzenia odłóż maleństwo na wznak ale tak, aby jego górna część ciała była trochę wyżej.
Zmień dietę
Przyczyną kolki może być niewłaściwa dieta karmiącej piersią mamy. Jeśli w Twojej rodzinie są alergicy, prawdopodobnie Twoje dziecko również nim jest. W tym wypadku może wystąpić nietolerancja małego organizmu na białko mleka krowiego lub laktozę. Zdarza się, że dziecko źle reaguje również na inne przetwory w diecie mamy (np. pszenica, cytrusy, kalafior, kapusta). W tym wypadku jedyną metodą na rozpoznanie, co szkodzi dziecku, jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Wycofaj ze swojego jadłospisu podejrzany produkt i poczekaj co najmniej 2 tygodnie na efekty. Jeśli nie ma poprawy, przyczyn kolki należy upatrywać gdzie indziej.
Jeżeli karmisz dziecko mieszanką, skonsultuj się z lekarzem. Dzieciom cierpiącym na alergię mleczną przepisuje się preparat mlekozastępczy.
Do apteki po pomoc
Jeśli wszystkie wyżej opisane sposoby nie dają spodziewanego efektu, warto wybrać się do apteki. Na rynku dostępne są (również bez recepty) liczne preparaty, które mogą przynieść ulgę Twojemu maleństwu. Są to specyfiki o działaniu przeciwwzdęciowym, rozkurczającym i wiatropędnym. Należy je stosować zgodnie z instrukcją zawartą w ulotce. Nie wolno przekraczać dozwolonej dziennej dawki!
Jak pomóc sobie?
Jeśli Twoje maleństwo często płacze, masz prawo mieć dość. Od czasu do czasu poproś partnera lub dziadków aby zastąpili Cię, kiedy dziecko ma atak kolki. Idź na spacer, do fryzjera. Masz prawo odpocząć. A zrelaksowana mama to spokojniejszy maluszek.