Wizyta położnej
Warto z niej skorzystać, nawet jeśli jesteś doświadczoną mamą, która przeżyła kolejny poród. Wizyta patronażowa położnej – co powinnaś wiedzieć na ten temat?
Jeśli wróciłaś do domu ze szpitala i masz mnóstwo pytań dotyczących swojego nowo narodzonego maluszka oraz swojego zdrowia, umów się z położną na wizytę. Jako osoba doświadczona, pomoże Ci w tych pierwszych, często trudnych chwilach po porodzie.
Jak, gdzie, kiedy?
Aby wizyta patronażowa doszła do skutku, musisz zgłosić na nią zapotrzebowanie. W sytuacji gdy jesteś ubezpieczona, skontaktuj się z przychodnią – lekarz rodzinny albo osoba odbierająca telefon na pewno wskaże Ci odpowiednią osobę. Polskie prawo nie nakłada jednak obowiązku na młodą mamę korzystania z usług położnej z najbliższej przychodni. Możesz umówić się również z położną, która znasz lub którą polecała Ci przyjaciółka.
Wizyta patronażowa odbędzie się u Ciebie w domu w terminie który będzie pasował i Tobie i położnej. Najlepiej umówić się w terminie do 2 dni po wyjściu ze szpitala. Jeśli jest taka konieczność, położna odwiedzie Was kolejny raz i kolejny (maksymalnie 4 razy). Wizyty są całkowicie bezpłatne.
Dziecko pod lupą
Wizyta położnej powinna trwać minimum godzinę. W tym czasie odpowie ona na wszystkie pytania, dotyczące zdrowia i pielęgnacji Twojego maluszka (warto je wcześniej wszystkie spisać na kartce). Zbada go pod kątem ustąpienia żółtaczki fizjologicznej. Obejrzy pępek maluszka oraz zbada jego odruchy neurologiczne. Jeśli jest taka potrzeba pomoże Ci wykąpać dziecko czy przewinąć. Pokaże, jak przystawić maluszka do piersi i po czym poznać że szkrab się najadł.
Skorzystaj i Ty!
Wizyta patronażowa nie obejmuje jedynie „przeglądu” noworodka. Dobra położna powinna zainteresować się również Twoim stanem zdrowia. Z pewnością poprosi Cię o pokazanie krocza lub rany po cesarskim cięciu. Podczas oględzin sprawdzi, czy wszystko goi się jak należy. Jeśli nie jesteś w stanie podjechać do szpitala na zdjęcie szwów – możesz o to poprosić położną na wizycie patronażowej. Położna poogląda również Twoje piersi, by upewnić się, że nie masz zastoju pokarmu. Zapyta o to jak się czujesz i pozostawi kontakt do siebie. Warto go zatrzymać – w razie pytań zawsze będziesz mogła do niej zadzwonić.