Wybierz swoją kolorystykę
   
Czy wolno pić kawę w trakcie ciąży? Jeśli tak, to w jakich ilościach? Czy wpływa ona w jakiś sposób na nienarodzone dziecko? Na pewno nieraz zadawałaś sobie te pytania. Pora przyjrzeć się temu, co na ten temat mówią badania i naukowcy.

Kawa w ciąży może skutkować rożnymi dolegliwościami oraz wpływać na rozwój dziecka w pierwszych 12 miesiącach ciąży. Agencja Do Spraw Standardów Żywności w Wielkiej Brytanii opublikowała raport wraz z wynikami przeprowadzonych badań. Według nich nadmierne spożywanie kawy w trakcie ciąży powoduje zmniejszoną masę ciała u noworodków, co jak wiemy może prowadzić do problemów z sercem czy cukrzycą. Badania te określają również w sposób dokładny dopuszczalną ilość kofeiny, jaka może być przyswajana w ciągu doby bez ryzyka dla dziecka. Jest to 200 mg kofeiny, co oznacza w przybliżeniu 1-2 filiżanki kawy dziennie w zależności od jej stężenia i wielkości. Ta sama Agencja ostrzega jednak, że kawa przygotowywana przez nas samodzielnie w domu ma dużo mniejszą zawartość kofeiny, niż te kupowane w sieci znanych kawiarni, takich jak Coffee Heaven czy Starbucks (tam ilość kofeiny to przynajmniej 240 mg w małej kawie). Poza tymi badaniami również naukowcy z Uniwersytetu w Leicester oraz Uniwersytetu w Leeds monitorowali dzienne spożycie kofeiny u 2 645 ciężarnych kobiet w wieku 30 lat. Wyniki badania wykazały, że kobiety spożywające ponad 200 mg kofeiny dziennie częściej rodziły dzieci z niedowagą. W 2009 roku amerykańskie czasopismo medyczne poświęcone zagadnieniom położnictwa i ginekologii opublikowało artykuł, z którego wynika, iż picie ponad 200 mg kawy dziennie zwiększa ryzyko poronienia. Doktor Pat O'Brien, konsultant-położnik oraz rzecznik Królewskiego Kolegium Położników i Ginekologów twierdzi, że kobiety powinny w ogóle zrezygnować z kawy podczas pierwszych 12 tygodni w ciąży. Uzasadnił to stwierdzeniem, że jest to bardzo istotny okres dla rozwoju dziecka i wtedy właśnie dochodzi do największej liczby poronień.

Negatywne skutki picia kawy w trakcie ciążyKofeina przyjmowana przez kobiety w ciąży w nadmiernej ilości może powodować:
- niepokój i nerwowość,
- bezsenność i lekki sen,
- choroby serca,
- dolegliwości żołądkowe i jelitowe,
- zmienność nastrojów,
- niedobór wapnia,
- nasilenie częstego oddawania moczu,
- zgagę,
- pobudzanie organizmu dziecka, z czym nie potrafi sobie poradzić niedojrzała jeszcze wątroba.

Kofeina nie tylko w kawieZalecany dzienny limit kofeiny dla przyszłej mamy wynosi 200 mg. Należy niestety pamiętać, że duże ilości kofeiny występują nie tylko w kawie. 200 mg kofeiny dostarczają również:
-3-4 filiżanki herbaty
-5 puszek coca-coli
-2 napoje energetyczne
-5 batoników czekoladowych

Co zastąpi picie kawyJeśli czujesz się zmęczona i niepobudzona alternatywą w stosunku do picia kawy może okazać się zielona herbata, która ożywia umysł i poprawia koncentrację, a zawarta w niej teina działa łagodniej i wolniej niż kofeina. Pierwszy jej napar daje nam właściwości pobudzające, drugi zaś uspokajające. Jest ona również źródłem mikroelementów jakże cennych w trakcie trwania ciąży, takich jak cynk, fluor czy żelazo. Jeśli nękają Cię ataki senności w ciągu dnia wypróbuj również picia bogatej w mikroelementy wody mineralnej. Ratunkiem w tej sytuacji może być również kawa zbożowa czy bezkofeinowa.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ