Wybierz swoją kolorystykę
   
Mamy wcześniaków bardzo często obwiniają się o to, że ich dziecko przyszło na świat na długo przed spodziewanym terminem porodu. Jednak istnieje wiele powodów, dla których maluszki wybierają się na świat przed czasem. I w większości przypadków poród przedwczesny następuje z przyczyn niezależnych od matki. Z przyczyn, którym nie mogła zapobiec.

Wcześniak przychodzi na świat przed terminem porodu, często z przyczyn niezależnych od matki. Wiek i kondycja mamy

Do szpitali z objawami przedwczesnego porodu bardzo często trafiają kobiety bardzo młode, najczęściej te, które nie ukończyły 18 roku życia. Tak młody organizm nie jest jeszcze w pełni przygotowany na wysiłek jakim jest ciąża, a układ hormonalny i emocjonalny nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Poczęcie dziecka w tak młodym wieku zazwyczaj nie jest planowane, co wiąże się z silnym stresem, niesprzyjającym ciąży. Również kobiety, które zaszły w ciąże po 35 roku życia są bardziej narażone na przedwczesny poród nić ich młodsze koleżanki. Na urodzenie dziecka przed terminem bardziej narażone są kobiety które są niedożywione, które palą papierosy i piją alkohol podczas ciąży. Również bliźnięta pchają się szybciej na świat, choć w wielu przypadkach rodzą się o czasie.
Nie bez znaczenia są również wady rozwojowe narządów rodnych przyszłej mamy (np. nieprawidłowości w budowie szyjki macicy) oraz wady rozwojowe płodu.

ChorobyPrzyczyną przyspieszonych narodzin maluszka mogą być też przewlekłe choroby mamy, takie jak na przykład zaburzenia hormonalne, gruźlica, toksoplazmoza, choroby serca, tarczycy, cukrzyca czy nadciśnienie.
Bardzo często poród zaczyna się przed planowanym terminem, gdy u przyszłej mamy rozwinęła się infekcja bakteryjna dróg rodnych. Zmiany zapalne obejmujące pochwę, macicę i błony płodowe są niebezpieczne i należy je bezwzględnie leczyć. Jeśli to konieczne, przyszła mama musi przejść antybiotykoterapię. W przeciwnym razie nieleczona infekcja może spowodować przedwczesne rozpoczęcie się skurczów macicy, pękniecie błony płodowej i odpłyniecie wód. W takiej sytuacji akcję porodową jest niezwykle trudno zatrzymać.
Przyszła mama powinna o siebie dbać a pierwsze objawy przeziębienia bezwzględnie leczyć. Choroby infekcyjne z wysoką gorączką mogą spowodować przedwczesny poród. Wysiłek fizyczny i stres też są na liście sprawców wcześniactwa.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ