Wybierz swoją kolorystykę
   
W typowym pokoju przedszkolaka nie ma mowy o idealnym porządku. Porozrzucane samochody, w każdym kącie klocki a pluszaki można znaleźć na parapecie, pod łóżkiem a nawet na lampie. Jak opanować ogólny chaos panujący w pokoju Twojego malucha?

Nauka sprzątania może odbywać się także poprzez zabawę z dziećmi. Nic w tym złego, jeśli szkrab narobi w swoim pokoju trochę bałaganu. Maluchowi zazwyczaj trudno skupić się na jednej zabawce, często wszystkie musi mieć przy sobie. Ważne jednak aby uczyć przedszkolaka, iż po skończonej zabawie, przed snem, pokój trzeba posprzątać.

Misie idą spaćZanim zaczniecie wieczorną toaletę, posprzątajcie zabawki. Wytłumacz maluchowi, że misie i inne przedmioty z jego pokoju też idą spać, Trzeba więc je powkładać do „domków”. Oczywiście nie chodzi o to aby maluch sam musiał wszystko posprzątać - ogrom pracy mógłby go niechęcić. Zaofiaruj swoją pomoc, ale nie wyręczaj go.

Zabawa w sprzątanieSprzątanie wcale nie musi być dla dziecka czymś nieprzyjemnym. Możecie świetnie się przy tym bawić. Dzieci uwielbiają rywalizację. Zorganizujcie konkurs kto więcej klocków schowa do pudła czy kto szybciej schowa modelinę do pudełek. Jeśli macie w domu dziecięce taczki czy dużą plastikową ciężarówkę, pobawcie się w taksówkarzy – niech każda zabawka zamawia kurs do swojego „domku”.

SegregacjaAby ułatwić maluchowi (i sobie) wieczorne sprzątanie zabawek, postaraj się, aby szkrab wiedział gdzie dana zabawka powinna leżeć. Kup specjalne pudła, do których mały przedszkolak będzie wkładał określone zabawki i podpisz je: do jednego klocki, do drugiego samochody itp. W sytuacji gdy maluch nie potrafi czytać, naklej na pudła odpowiednie naklejki, tak aby było wiadomo, które zabawki powinny trafić do którego pudła. Dobrym pomysłem jest również kupienie pudełek w kształcie skrzyni pirackiej czy wielkiego kufra. Pudełko na zabawki możesz zrobić również samodzielnie z maluchem. Duży karton (najlepiej po sprzęcie AGD- popytaj w sklepach) można pokolorować farbami czy okleić papierem kolorowym. Jeśli pokój maluszka jest duży, możesz kupić niewielkich rozmiarów dziecięcy namiot, do którego wieczorem będą szły spać pluszaki. Książeczki idą na półkę, gry do szuflady – wszystkie rzeczy muszą mieć swoje miejsce, wtedy maluchowi sprzątanie pójdzie znacznie sprawniej.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ