Wapń
Wapń to jeden z najważniejszych pierwiastków, potrzebnych do budowy zdrowych kości i zębów. Co powinien jeść i pić Twój maluch, aby w jego organizmie nie brakowało tego cennego budulca?
Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu układów oraz narządów. Zarówno jego brak jak i nadmiar może przynieść maluszkowi szkodę. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta, która zawiera odpowiednią dla wieku dawkę wapnia.
Nie za mało, nie za dużo
Braki wapnia w diecie przez dłuższy czas, powodują odwapnienie kości. To z nich właśnie (w przypadku niedoboru tego pierwiastka) organizm czerpie zmagazynowane złoża. Jeśli sytuacja dotyczy dzieci – może dojść do deformacji niektórych kości, które nieodpowiednio utwardzone, nie są w stanie utrzymać zwiększającą się z wiekiem masę ciała. Jeśli dostarczymy organizmowi za dużo wapnia, może dojść do zaburzeń krzepnięcia krwi, kurczliwości mięśnia sercowego oraz zaburzeń czynności układu nerwowego.
Mleko najważniejsze
Zapotrzebowanie dziecka na wapń zależne jest od wieku i waha się pomiędzy 600-1000mg dziennie. Dla noworodków i niemowlęcia najlepszym jego źródłem jest oczywiście pokarm mamy. Dlatego kobieta karmiąca piersią powinna spożywać pokarmy bogate w ten pierwiastek – musi go bowiem dostarczyć nie tylko sobie, ale i organizmowi swojego maleństwa. Starsze dzieci mogą spożywać mleko, składem dopasowane do ich wieku. Ten cenny napój zawiera nie tylko wapń, ale również białko, tłuszcze, węglowodany i witaminy. Mleko odgrywa również wielką rolę w profilaktyce miażdżycy i chorób nowotworowych. Dlatego nie może go zabraknąć w codziennej diecie dziecka. Jeśli maluszek krzywi się na widok mleka, możesz podawać mu jogurt. Cennym źródłem wapnia są również: kefir, sery oraz roślin strączkowe (tych ostatnich nie podaje się jednak dziecku, które nie ukończyło pierwszego roku).
Przyswajanie
Warto wiedzieć, że organizm ludzki przyswaja tylko około 35 % spożywanego wapnia. Aby przemiany metaboliczne tego pierwiastka w organizmie zachodziły prawidłowo, niezbędna jest witamina D. Trzeba pamiętać, że np. ziarna zbóż mogą utrudniać jego przyswajanie, gdyż zawierają fityniany obecne w błonniku. Tę substancję ma również czekolada, herbata i buraki.