Życie w rodzinie
Jesper Juul to duński psychoterapeuta i pedagog od trzydziestu lat pracujący z rodzinami i dziećmi na całym świecie. Jego bogate doświadczenie obejmuje terapię rodzin, które przeszły przez konflikty zbrojne, pracę z tak zwaną trudną młodzieżą, konsultacje terapeutyczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej i Australii. Jesper Juul od lat inspiruje swoimi książkami rodziców na całym świecie do świadomego rodzicielstwa. Pokazuje ograniczenia wychowania autorytarnego, opartego na przemocy wobec dziecka (psychicznej lub fizycznej), a z drugiej strony szkodliwość tak zwanego wychowania bezstresowego, w którym rola rodziców ogranicza się do spełniania życzeń i obsługi dziecka.
Mamy dzisiaj prawdziwą epidemię poczucia niskiej wartości u dzieci i młodych ludzi – twierdzi Juul – co wiąże się z brakiem prawdziwych więzi między rodzicami i dziećmi. Nie buduje ich ani wychowanie autorytarne, ani bezstresowe. Książka ŻYCIE W RODZINIE (Wydawnictwo MiND, marzec 2013) jest doskonałą okazja do zapoznania się z podejściem wychowawczym, które Juul proponuje jako alternatywą dla nich obu.
Nie wierzcie w żadne metody wychowawcze – mówi Juul. Każde dziecko jest inne, każde ma swoją niepowtarzalną indywidualność i żyje w jedynej w swoim rodzaju rodzinie. Nie ma metod, które pasowałyby do każdego dziecka, każdej rodziny i pozwalały osiągnąć tę jakość życia rodzinnego, na której nam zależy. Jeśli chcemy coś zmienić w naszych relacjach z dziećmi lub partnerem, powinniśmy zastanowić się nad wartościami, które przyświecają – lub chcielibyśmy, żeby przyświecały – naszemu życiu. Szacunek dla godności dziecka, dbałość o jego integralność, autentyczność i odpowiedzialność to cztery wartości proponowane przez Juula. Pozwalają one rodzicom, twierdzi autor, zbudować naturalny autorytet oparty nie na groźbach i karach zmuszających dziecko do posłuszeństwa, ale na szacunku do rodzica. Szacunku nie należy mylić ze strachem. Dzieci szanują nie tych dorosłych, których się boją, ale tych, którzy szanują ich samych i którzy dają im autentyczne poczucie związku i bezpieczeństwa. Autorytet z kolei jest potrzebny dorosłym, aby sprawować przywódczą funkcję w rodzinie. Można to robić bez uciekania się do środków siłowych, które łamią samoocenę dziecka. Można to robić dlatego, że dzieci mają naturalną skłonność do współdziałania z dorosłymi, którzy są dla nich ważni.
W książce ŻYCIE W RODZINIE Juul rozwija także niezwykle ważny temat kształtowania odpowiedzialności osobistej u dziecka. Odpowiedzialność osobista to coś innego niż odpowiedzialność za innych (też bardzo ważna). Juul zauważa, że o ile ta ostatnia nie jest problemem we współczesnych społeczeństwach, o tyle ludzie często nie potrafią dzisiaj wziąć odpowiedzialności za swoje życie i swoje potrzeby, i często zrzucają winę za swoje niepowodzenia na innych. W odniesieniu do dzieci nauka odpowiedzialności polega wspieraniu ich samodzielności, zdolności podejmowania decyzji i nauce mówienia NIE. Należy wciągać dzieci w życie rodzinne, w podejmowanie wspólnych wyborów, pokazywać im, jak można dbać o własne potrzeby bez naruszania godności innych. Należy także nauczyć je sztuki odmawiania, która pozwoli im kiedyś przeciwstawić się wpływowi destrukcyjnych osób i zjawisk.
ŻYCIE W RODZINIE nie jest zbiorem dogmatów wychowawczych. To propozycja doświadczonego pedagoga, który nie uważa się za najmądrzejszego człowieka na świecie, ale który zachęca do osobistej refleksji i eksperymentowania. Ta książka może być kolejnym przystankiem na drodze do pełniejszego i bardziej satysfakcjonującego rodzicielstwa.
Książkę można nabyć na http://allegro.pl/jesper-juul-zycie-w-rodzinie-przes-gratis-i3122178133.html/