Ziołowe herbatki dla malucha
Lekkie dolegliwości i infekcje nie muszą być leczone farmakologicznie. Niekiedy domowe sposoby mogą okazać się świetnym rozwiązaniem w pokonywaniu drobnego przeziębienia.
Nasze babcie leczyły się głównie ziołami, więc dlaczego i my nie możemy zapożyczyć kilka przepisów, które w łatwy sposób pomogą nam uporać się z dokuczliwymi sytuacjami. Zabiegi z wykorzystywaniem ziół są tanimi i przede wszystkim naturalnymi sposobami na rodzenie sobie z drobnymi dolegliwościami. Co ważne, potrzebne zioła są łatwo dostępne. Dostaniemy je w każdej aptece czy sklepie zielarskim. Takie preparaty posiadają wiele zalet m.in.: są bardzo łagodne i nie podrażniają układu odpornościowego Twojego dziecka.
Jedną z najbardziej popularnych form picia ziół są herbatki. Podstawowe takie jak mięta i rumianek poprawiają prace jelit oraz zapobiegają kolkom, które w przypadku dzieci pojawiają się bardzo często. Innym sposobem na wykorzystywanie wartości ziół są kąpiele. To podczas nich można doskonale oczyścić drogi oddechowe. Jedynie wystarczy zalać zioło wrzątkiem, odcedzić i wlać do wanny. Postępujemy tak samo jak w przypadku parzenia herbatki ziołowej.
Wykorzystując zioła należy być bardzo ostrożnym. Nieodpowiednia dawka bądź źle podany wywar może zaszkodzić, powodując wysypkę lub ból brzucha. Podając zioła powinno się obserwować zachowanie malucha. Niekiedy dzieci nie chcą spożywać tego typu specyfików ze względu na ich charakterystyczny, często gorzki smak. Dlatego warto dodać odrobinę miodu, by osłodzić napój. Dodatkowo dobrze jest podawać dzieciom zioła od najmłodszych lat, wprowadzając w ten sposób nawyk stosowania ziół zastępując tabletki.
Oto kilka herbatek, które z pewnością pomogą każdej mamie:
Rumianek
Wystarczy zalać wrzątkiem łyżeczkę rumianku, by pozbyć się wzdęć, złagodzić wymioty i skurcze żołądka.
Kwiat lipy
2 łyżeczki zalane wrzątkiem pomogą w kaszlu i zapaleniu dróg oddechowych. Dodatkowo taki napój działa napotnie.
Liść jeżyny
W problemach z biegunką i przy stanach zapalnych błony śluzowej pomogą 2 łyżeczki liścia jeżyny zalane wrzątkiem.