Zaśpiewaj mi, mamo.
Wszyscy na pewno mamy swoje ulubione piosenki z dzieciństwa, które wspominamy z łezką w oku. Pomóżmy zatem naszym dzieciom stworzyć ich własny śpiewnik, nie tylko dlatego, że wspólne śpiewanie to doskonała rozrywka i sposób na nudę, ale także jedna z metod służących rozwojowi emocjonalnemu i intelektualnemu naszego malucha.
Piosenka bywa często jednym z najlepszych sposobów, by zająć czymś dziecko, gdy się nudzi. Nie należy jednak zapominać o walorach edukacyjnych wspólnego śpiewania, które sprawią, że oprócz przyjemności zapewnimy naszemu maluchowi pomoc w poprawnym rozwoju. Oczywisty jest fakt, że śpiewanie znakomicie ożywia słuch muzyczny dziecka i pozwala wprowadzić je w świat dźwięków, także tych, które pojawiają się w codziennym życiu. Gdy nasza pociecha jest malutka i nie umie jeszcze mówić, warto nauczyć ją piosenek, które zawierają wyrazy dźwiękonaśladowcze (np. tik tak), by w ten sposób pokazać, że nasz świat jest pełen przeróżnych odgłosów. Śpiewanie może też znakomicie stymulować ekspresję artystyczną dziecka. Kiedy nasz maluszek będzie już w odpowiednim wieku, możemy wykorzystać piosenki do tego, by skłonić go do narysowania historii opowiedzianej w piosence lub namówić, by postarał się przełożyć uczucia, których doświadcza przy słuchaniu muzyki na obraz.
Muzyka może też odegrać bardzo ważną rolę w rozwoju motorycznym dziecka.
Wspólny taniec, domowa lekcja rytmiki czy choćby wyklaskiwanie rytmu pomaga nauczyć nasze maleństwo odpowiedniej synchronizacji ruchów. Jeśli mamy możliwość, warto również wykorzystać proste instrumenty perkusyjne ( trójkąt czy tamburyn), by maluch mógł od najmłodszych lat trenować swoje poczucie rytmu. Sięgajmy po piosenki, które oprócz znakomitej zabawy, dadzą również możliwość ćwiczenia wyobraźni i kreatywności, np. takie, w których dośpiewuje się nowe, wymyślone przez rodziców czy dziecko (w zależności od wieku), zwrotki. Możemy też za pomocą piosenek pokazać naszemu maluchowi, jak twórczo bawić się słowem, zamieniać wyrazy w tekście czy stwarzać nowe. Piosenki są też świetnym sposobem na wspomaganie nauki mówienia. Niektóre struktury językowe zapamiętujemy przecież łatwiej wtedy, jeśli wykonujemy je w rytm muzyki. Przy okazji pomożemy maluszkowi w ćwiczeniu pamięci.
Zwracając uwagę na to, jaką piosenkę wybiera nasze dziecko w określonej okazji, możemy również bardzo łatwo rozpoznać jego stan emocjonalny. Jeśli widzimy, że jest smutne i przygaszone, za pomocą odpowiedniej muzyki łatwo będziemy w stanie wywołać uśmiech na jego twarzy. Gdy natomiast zauważymy, że jest zbyt pobudzone i nerwowe, wybór relaksującej piosenki pomoże nam je uspokoić. Nie bójmy się zatem śpiewać z dzieckiem, nawet jeśli nie mamy najlepszej opinii o swoim talencie muzycznym. Pozbawiając maluszka kontaktu z muzyką, odbieramy mu nie tylko okazję do wspaniałej zabawy, ale i możliwość bezstresowej i przyjemnej nauki.