Zasady zdrowego rozwodu
O czym pamiętać w trakcie rozwodu, aby zapobiec wyjątkowo nieprzyjemnym sytuacjom i uchronić dzieci przed jeszcze większym – niż ten nieunikniony – stresem związanym z rozpadem rodziny?
Od kilku czy nawet kilkunastu lat sytuacja rozwodu przestała charakteryzować jedynie niewielki odsetek małżeństw. Jest to rozwiązanie, na jakie decyduje się niemal jedna czwarta formalnych związków, których członkowie uznają swoje pożycie za niesatysfakcjonujące. Problem dziecka z rozbitej rodziny zasługuje zatem na większą niż dawniej uwagę. Jako rozwodzący się, ale wciąż rodzice, musicie pamiętać o kilku bezwzględnie pierwszorzędnych sprawach.
Dobro dzieci jest najważniejsze!
Wiele się mówi o negatywnych skutkach rozwodu dla dzieci, ale musicie sobie uzmysłowić, że dużo bardziej szkodliwe z punktu widzenia dziecka są Wasze ciągłe kłótnie, szczególnie te, które mają miejsce w ich obecności. Rozwód praktycznie zawsze jest przeżyciem traumatycznym dla dziecka, jednak z Waszą pomocą jest w stanie poradzić sobie z nim z dużo mniejszym uszczerbkiem na psychice niż w przypadku tkwienia w toksycznej i dysfunkcyjnej rodzinie. To, o czym nie możecie zapominać, to fakt, że kwestia ochrony dziecka przed stresami związanymi z procesem rozwodowym i życiem po orzeczeniu rozwodu powinna dla Was być najważniejsza. Jest ona też na pierwszym miejscu dla sądu, który jeśli uzna, iż istnieje wyraźne prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że dobro małoletniego dziecka ucierpi w razie rozwiązania małżeństwa, rozwodu nie udzieli. Dla dziecka niezwykle ciężka jest sytuacja walki pomiędzy rodzicami dotycząca opieki nad nim. Trudny i niezrozumiały jest fakt odsuwania się któregoś z Was, wyprowadzenia się z domu, rozdzielenia go z rodzeństwem i utrudnianie bądź zabranianie mu kontaktu z drugim rodzicem. Upewnijcie malucha, że choć zmienia się sytuacja rodziny, to miłość każdego z Was do niego pozostaje niezmienna i silna jak zawsze i na zawsze.
Dzieci mają prawo mieć oboje rodziców, a Wy macie obowiązek o tym pamiętać!
Jeśli konflikt pomiędzy wami zaostrzył się już do tego stopnia, że nie potraficie dojść do porozumienia w tej najważniejszej sprawie, czyli w podziale opieki nad dzieckiem, to sąd zadecyduje za Was, kto stanie się głównym jego opiekunem. Najlepiej byłoby takiej sytuacji uniknąć, gdyż walka pomiędzy Wami tylko wydłuży proces rozwodowy i tak już negatywny w skutkach dla Waszej pociechy. Tak czy inaczej zawsze powinniście pamiętać, że mimo tego, iż chcecie się rozstać i najlepiej zniknąć z życia byłego małżonka raz na zawsze, to ze względu na dziecko nigdy nie będziecie mogli tego zrobić z prostego powodu: ono potrzebuje obojga rodziców i ma prawo spotykać się z każdym z Was. Rozwód zabrał dziecku pełną rodzinę, nie narażajcie go na kolejną przerastającą go stratę, jaką jest odsunięcie od rodzica, który nie został głównym opiekunem.
Dziecko nie musi wybierać, którego z rodziców woli, a Wy nie macie prawa tego od niego wymagać!
Nie zadawajcie dziecku kłopotliwych pytań o to, kogo kocha bardziej, z kim woli mieszkać, kto jest fajniejszy etc. Dopóki te pytania się nie pojawią, Wasze dziecko ma szansę na harmonijny rozwój, prawidłową, rozwijającą i satysfakcjonującą relację z każdym z rodziców.
Każda próba przeciągania dziecka na swoją stronę czy jakiejkolwiek manipulacji jest szkodliwa dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale i prędzej czy później obróci się przeciwko Wam!
Manipulacja dzieckiem w trakcie rozwodu jest nie tylko niemoralna, ale i szkodliwa dla dziecka. Wciąganie go w niezrozumiałe gry pomiędzy Wami, mające na celu oczernianie siebie nawzajem, skutkuje jego zagubieniem czy wewnętrznym skonfliktowaniem, a co za tym idzie rozmaitymi zaburzeniami w zachowaniu czy sferze emocji. Nie stawiajcie siebie nawzajem w złym świetle przed dzieckiem. Pozwólcie mu kochać Was oboje. Za odsunięcie go od drugiego rodzica dziecko w przyszłości może Cię obwiniać.
Dziecko nie jest przyjacielem któregokolwiek z Was i rola powiernika przerasta jego możliwości rozwojowe bez względu na jego wiek!
Nie zwierzaj się dziecku, jak to bardzo cierpiałaś w związku ze swoim mężem; jako ojciec – nie opowiadaj mu, że jego matka nie nadawała się na żonę. Od takich rozmów są przyjaciele, więc nie obciążaj nimi dziecka, bo tego rodzaju dialogi pomiędzy Wami nigdy nie powinny mieć miejsca, nawet, jeśli Twoje dziecko jest już naprawdę duże. Nie zaburzaj ustalonego w każdej rodzinie porządku ról, w którym ojciec pozostaje dla dziecka zawsze ojcem, zaś matka niezmiennie będzie matką, nawet jeśli oboje wydają się nie być w tych rolach najlepsi.
Dbajcie o zdrowe relacje waszych dzieci pomiędzy sobą!
Czasem dzieje się tak, że rozwód jest powodem do zacieśnienia się związków pomiędzy rodzeństwem przez wzgląd na to, że jest to sytuacja, w której powinni się nawzajem wspierać i być wyjątkowo blisko siebie. Zdarza się także sytuacja zupełnie odwrotna, kiedy skonfliktowani rodzice rozdzielają dzieci ze sobą, które zmuszone opowiadać się za różnymi stronami w sporze, są skłóceni również między sobą. Zwróćcie więc uwagę na wzajemny kontakt Waszych dzieci, który jest dla nich naprawdę ważny, i nie zapominajcie troszczyć o niego.
Szanuj drugiego rodzica swojego dziecka, a dziecko będzie szanowało Ciebie!
Nie nauczysz dziecka szacunku do innych ludzi oraz do siebie, jeśli sam nie będziesz dawać mu przykładu w tym zakresie. Wzajemny szacunek pomiędzy byłymi małżonkami to konieczne minimum wśród pozytywnych uczuć, jakimi jako byli małżonkowie, powinniście darzyć siebie nawzajem po rozwodzie, aby móc w sposób prawidłowy i wartościowy uczestniczyć w wychowaniu dziecka.