Zapalenie krtani
Chrypka, uporczywy, szczekający kaszel, trudności w oddychaniu, gorączka – to typowe objawy zapalenia krtani pojawiające się głównie w nocy. Nie lekceważ ich, gdyż u dzieci choroba może być groźna.
Zapalenie krtani to inaczej zapalenie błony śluzowej krtani, gdzie dochodzi do gwałtownego obrzęku i upośledzenia drożności dróg oddechowych. Przyczyną nieprzyjemnych objawów może być zapalenie nagłośni (wywołane w większości wypadków bakteriami) lub podgłośniowe zapalenie krtani (najczęściej spowodowane atakiem wirusów).
Co robić?
U małego dziecka praktycznie każdy stan zapalny w obrębie krtani może prowadzić do niebezpiecznego zwężenia, czego skutkiem może być powstanie duszności.
Jeśli dziecko ma kłopoty z oddychaniem, męczy je urywany kaszel czy problemy z połykaniem – wezwij pogotowie. Być może zaistnieje konieczność położenia dziecka na parę dni na oddziale laryngologicznym. Zanim jednak przyjedzie pogotowie, postaraj się malucha uspokoić. Przestraszone nagłym atakiem kaszlu może zacząć płakać a to tylko nasili objawy. Jeśli masz w domu nawilżacz powierza, włącz go – choremu dziecku łatwiej jest oddychać powietrzem wilgotnym. Jeśli nie masz w domu takiego urządzenia, zabierz malucha do łazienki. Zamknij drzwi i puść gorącą wodę – powietrze szybko zrobi się wilgotne. W pokojach porozwieszaj mokre ręczniki. Jeśli na dworze jest rześkie powietrze, możesz podejść z ubranym ciepło dzieckiem do okna – być może łatwiej mu będzie zaczerpnąć powietrze.
Pomoc lekarza
Po przyjeździe pogotowia lekarz zbada dziecko i zadecyduje o dalszym postępowaniu. Być może konieczne będzie poddanie maluszka inhalacji tlenem z dodatkiem leków (np. sterydów). Jeśli chorobę wywołały bakterie, maluszek prawdopodobnie dostanie antybiotyk. Jeśli lekarz zadecyduje o tym, iż dziecko powinno pojechać do szpitala, nie panikuj. W szpitalu oddech malucha będzie stale monitorowany a w razie konieczności zostanie mu udzielona fachowa pomoc medyczna.
Zapobiegaj
Niestety, zapalenie krtani jest chorobą która często powraca. Aby zminimalizować ryzyko ponownego jej wystąpienia, musisz stosować się do określonych zaleceń. Przede wszystkim wprowadź w domu absolutny zakaż palenia – dym podrażnia drogi oddechowe. Często podawaj maluchowi płyny i dbaj, aby powietrze w mieszkaniu było odpowiednio nawilżone.