Zanim codzienność zdoła Cię przerosnąć
Jak przygotować się do narodzin dziecka, aby pierwsze dni jego życia były dla Ciebie i dla Twojego maluszka czasem wyjątkowym i przyjemnym, a nie pierwszym krokiem w stronę Twojej psychicznej i fizycznej niemocy oraz często niebezpiecznych zaburzeń depresyjnych?
Wielka rewolucja
Planujesz dziecko lub już jesteś w ciąży? Przed Tobą niezwykły czas. Twoje życie zmieni się niemal nie do poznania już w trakcie ciąży, ale po porodzie nastąpi prawdziwa rewolucja. O ile ciążę kobieta często wspomina bardzo dobrze, mimo kilku niedogodności i niedyspozycji, o tyle czas połogu i paru następnych tygodni jawi się jako kilka wyczerpujących, trudnych tygodni, w których uświadamia sobie, czym jest prawdziwy wysiłek i do jakich poświęceń jest zdolna. A wszystko to z bezgranicznej miłości do dziecka. Ten czas jednak nie musi być tak ciężki – wystarczy, że się do niego przygotujesz i jeszcze przed przyjściem na świat dziecka nie zawahasz się prosić bliskich o pomoc.
Zadbajcie o wzajemne wsparcie i pomoc
Przede wszystkim musisz pamiętać, że to nie tylko Twoje dziecko i o ile piersią karmić będziesz w stanie tylko Ty, o tyle kąpanie, przewijanie czy przebieranie maluszka jest w zasięgu możliwości Twojego partnera. Pozwól i jemu zbliżyć się do malca, będzie to dla niego niezwykłe doświadczenie i na pewno dzięki temu szybciej nabierze on pewności siebie w opiece nad maleństwem. W kilka pierwszych dni po porodzie odczuwać będziesz jeszcze zmęczenie i ból, dlatego niezwykle ważne jest, byś mogła liczyć na czyjąś pomoc. Nawet jeśli Twój partner pracuje, zgodnie z kodeksem pracy przysługuje mu dwutygodniowy płatny urlop na opiekę nad żoną w czasie połogu. Jeśli jednak sądzicie, że we dwójkę i tak będzie Wam trudno, poproś o pomoc, na te minimum kilka pierwszych dni, mamę bądź teściową, siostrę, przyjaciółkę lub inną zaufaną osobę, która będzie Wam w stanie pomóc w opiece nad noworodkiem. Taka pomoc pozwoli Ci szybciej zregenerować siły po porodzie. Bliska osoba, która ma już doświadczenie w opiece nad noworodkiem, na pewno chętnie udzieli Ci wielu ciekawych rad. O zorganizowaniu takiej pomocy warto jednak pomyśleć jeszcze parę tygodni przed narodzinami dziecka, by nikogo z bliskich nie stawiać w kłopotliwej sytuacji, a i samemu mieć komfort psychiczny.
Nie daj się depresji
Kiedy kobieta czuje się zmęczona porodem oraz pierwszymi tygodniami opieki nad dzieckiem oraz gdy nie może liczyć na znaczącą pomoc ze strony partnera czy innych bliskich – jest narażona na depresyjne zaburzenia poporodowe. Jeśli uczucia i troski kobiety nie spotkają się z istotnym wsparciem ze strony partnera czy innej bliskiej osoby, konsekwencją może być depresja, a nawet psychoza poporodowa (znacznie poważniejsza postać depresji poporodowej). Dlatego tak ważne jest, by w tym trudnym okresie, jakim jest połóg i kilka następnych dni czy tygodni, kobieta mogła czuć się naprawdę bezpiecznie i aby miała świadomość wsparcia od bliskich.
Doraźna pomoc też mile widziana
Nie bój się dzielić obowiązkami nad dzieckiem. Po porodzie należy Ci się choć krótki odpoczynek. Również później warto pomyśleć o doraźnej pomocy nad dzieckiem (na przykład pomoc poleconej zaufanej opiekunki). To czysta korzyść nie tylko dla Waszego związku, ale i dla maluszka, który widząc szczęście na twarzach swoich rodziców, sam szybciej wpadnie w jego sidła!