Zabawy z maluszkiem
Duże czy małe, dziecko w każdym wieku potrzebuje kontaktu z rodzicami. Pieszczot, zabaw i radosnego, beztroskiego baraszkowania. To nie tylko ogromna przyjemność, ale również nauka.
Budowanie więzi
Maleństwo bardzo potrzebuje kontaktu. Najintensywniej odczuwa go przez dotyk. Za jego pomocą odkrywa i poznaje świat. Pierwszą, najsilniejszą bliskość odczuwa podczas karmienia. Przytulone do piersi matki czuje się bezpieczne i otoczone miłością.
Oprócz bliskości, wynikającej z potrzeb fizjologicznych, niezbędne są pieszczoty i czułe słowa. Należy jak najczęściej mówić do dziecka, bawić się z nim i okazywać zainteresowanie. Dziecko na swój sposób będzie reagowało, odpowiadało, naśladowało dorosłych. Z każdym miesiącem więź między rodzicami a maluchem będzie się pogłębiać.
Jak się bawić
Trudno ograniczyć się do uniwersalnego zbioru kilku zabaw. Bezkrytyczne stosowanie się do książkowych wzorców byłoby błędem. Każde dziecko jest inne, i każdemu będzie odpowiadało co innego. Mogą to być podskoki, kołysanie, fruwanie pod sufitem na rękach taty czy doskonale wszystkim znane „idzie rak nieborak”, „tu sroczka kaszkę ważyła”, „koci, koci łapci”. Można maluszka łaskotać piórkiem, co sprawi mu przyjemność, będzie rozluźniony i szczęśliwy. Dziecko łaknie fizycznego kontaktu z matką. Lubi czuć zapach i ciepło jej ciała. Zabaw jest tyle ile pomysłów w głowie rodziców. Ważne, aby były spontaniczne i bezpieczne, a nie tylko wyuczone i mechaniczne. Obie strony powinny czerpać z nich radość.
Tu mam rączkę, a tu nóżkę
Malec wkłada do buzi nóżki, rączki traktuje jak zabawki. Mama może przemawiać do jego paluszków, w ten sposób porozumiewając się z całym ciałem swojego dziecka. Nazywanie poszczególnych części ciała pozwoli dziecku zrozumieć zawiłości własnej anatomii. Ruch i masaż towarzyszący wielu zabawom ma znaczenia dla rozwoju fizycznego. Wzmacnia mięśnie, zachęca do prób wstawania i chodzenia.
Zabawa jednak nie może trwać wiecznie i to Ty wyznaczasz jej koniec. Dziecko musi się nauczyć z tym godzić. Jeśli doświadczy tego w niemowlęctwie, później łatwiej będzie znosiło chwile frustracji i niepowodzeń.