Wywiad: Zamiany skórne w okresie ciąży
Zmiany skórne, trądzik i wypryski to częste problemy kobiet w ciąży. Czym spowodowane jest ich powstawanie i jak sobie z nimi radzić, gdy już się pojawią? Odpowiedzi na te pytania udzieliły Grażyna Migas i Małgorzata Machaj – Ciesielska z Centrum Kosmetyczno – Dermatologicznego DER-MED.
Czym spowodowane jest występowanie trądziku w ciąży?
Grażyna Migas: W czasie ciąży kobiety są narażone na trądzik z powodu zmian hormonalnych zachodzących w ich ciałach. Hormony pracują wówczas na pełnych obrotach, w rezultacie kobiety ciężarne doświadczają także huśtawek nastroju oraz mdłości. Warto wiedzieć, że poziom różnego rodzaju hormonów wzrasta w kolejnych etapach ciąży, aby wypełnić stojące przed nimi zadania. Brak równowagi hormonalnej w czasie ciąży może wpłynąć nie tylko na wygląd skóry, ale i na poziom energii kobiety, a nawet na jej gusta kulinarne. Wypryski skórne są zwykle związane z kwestiami hormonalnymi i najczęściej znikają po porodzie. Wówczas spadek poziomu hormonów może powodować zmiany nastroju, irytację i poczucie zmęczenia. Niektóre świeżo upieczone matki wpadają wówczas w depresję poporodową lub psychozę poporodową.
Czy trądzik może pojawić się tylko u kobiet, które wcześniej miały do czynienia z tym problemem, czy może dotknąć również szczęściary, które dotychczas cieszyły się idealną cerą?
G.M.: Niestety nie ma do końca trafnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ problem trądziku w ciąży jest bardzo skomplikowany. Jak wiadomo w ciąży towarzyszą nam ogromne zmiany w poziomie hormonów. Trudno zagwarantować, że kobieta, która wcześniej nie miała problemów ze skórą, w ciąży również ich nie doświadczy i na odwrót – kobiety z cerami problematycznymi, trądzikowymi mogą zaobserwować poprawę lub całkowity zanik zmian trądzikowych.
Czy lecząc trądzik możemy zaszkodzić dziecku?
G.M.: Niestety tak. Musimy dokonywać rozsądnych wyborów, nawet przy zakupie preparatów leczących trądzik. Pamiętajmy że większość kosmetyków aktywnych (np. kremy z kwasami czy na bazie ziół) przedostaje się do krwiobiegu, a wraz z krwią dostaje się do dziecka!
Młode mamy muszą o tym pamiętać, bo cóż jest ważniejszego nad zdrowie malucha? Ciąża trwa 9 miesięcy, więc w tym czasie zróbmy wszystko, by dostarczyć dziecku niezbędnych witamin i zdrowia, a nie ,,fundować” mu niepotrzebnych problemów.
Jakie zabiegi są szczególnie polecane, a z jakich zabiegów powinniśmy zrezygnować?
G.M.: W ciąży rodzaj wykonywanego zabiegu zależy od ogólnej kondycji przyszłej mamy. Wiele pań zupełnie nie odczuwa gorszego samopoczucia aż do końcówki trzeciego trymestru ciąży. Jest też szerokie grono pań, które nie czują się dobrze i przychodząc do gabinetu nie mogą być poddane długim i skomplikowanym procedurom zabiegowym.
Z reguły optymalny czas trwania zabiegu wynosi ok. 1godziny, natomiast można go wydłużyć do maksymalnie 1,5 godziny, oczywiście za zgodą przyszłej mamy. Związane jest to z ułożeniem dziecka i obciążeniem jakie występuje przy ucisku dziecka na kręgosłup oraz przeponę (często kobiety mają trudności z oddychaniem i leżeniem na wprost).
Jeśli chodzi o rodzaje zabiegów, to mamy tutaj wybór od zabiegów relaksacyjnych przez nawilżające do oczyszczających. Przy tych ostatnich musimy pamiętać, że nie możemy zastosować żadnych prądów, które mają działanie lecznicze czy też preparatów z kwasami. Odpada więc zastosowanie oczyszczania ultradźwiękami czy prądów d’arsonvala.
Czy kobieta w ciąży może wykonywać mikrodermabrazję, gdy na jej skórze występuje trądzik?
Małgorzata Machaj – Ciesielska: Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania mikodermabrazji. Jest to zabieg polegający na powolnym ścieraniu powierzchni skóry, aż do pożądanego poziomu, pod stałą kontrolą wizualną. Jednym ze wskazań do zabiegu jest trądzik (zaskórnikowy, grudkowy). Jednak gdy na twarzy występują stany zapalane – nie należy wykonywać zabiegu.
Jak można sobie poradzić z istniejącymi już bliznami potrądzikowymi?
M.M.C.: Istnieje wiele zabiegów mających na celu spłycenie blizn i poprawę wyglądu skóry. Są to: dermabrazja, laserowe usuwanie blizn przy użyciu wiązki światła (laserem Fraxel i SCITON®), oraz peelingi chemiczne. Jednak ciąża i okres karmienia są przeciwwskazaniem do tego typu zabiegów.
Czy można zapobiegać powstaniu trądziku i wyprysków?
M.M.C.: W ciąży pod wpływem podwyższonego poziomu hormonów (androgenów) gruczoły łojowe w skórze pracują intensywniej. Nie da się przewidzieć jak zareaguje skóra na ciążowe zmiany. U niektórych kobiet obserwuje się poprawę stanu skóry, u innych pojawiają się lub zaostrzają zmiany trądzikowe. W czasie ciąży nie wszystkie leki są dozwolone. Można jednak zrobić wiele by trądzik nie przybierał na sile:
• Należy myć twarz 2 razy dziennie – przy użyciu delikatnych płynów,
• Należy unikać peelingów gruboziarnistych,
• Przed wypróbowaniem nowego żelu lub kremu na trądzik, należy skontaktować się z lekarzem (mogą zawierać niebezpieczne dla kobiet w ciąży substancje),
• Jeśli zmiany się nasilają należy skonsultować się z lekarzem.
Jak możemy się pozbyć przebarwień?
M.M.C.: Przebarwień nie leczy się w ciąży. W tym okresie nie są zalecane żadne kremy wybielające, nie wolno też robić żadnych silnych peelingów chemicznych i zabiegów z użyciem lasera.
Dziękujemy za rozmowę.
Grażyna Migas – dyplomowana kosmetyczka, posiada wieloletni staż pracy w Centrum DER-MED. Ukończyła filologie angielską na Uniwersytecie UMCS w Lublinie, dzięki czemu specjalizuje się w kontaktach z pacjentami zagranicznymi. Nieustannie rozwija się zawodowo, podnosząc swoje kwalifikacje i zdobywając nowe doświadczenia. Ceni sobie bliski kontakt z Klientem i indywidualne podejście do pielęgnacji.
Małgorzata Machaj – Ciesielska – dyplomowana kosmetyczka i linergistka. Z Centrum DER-MED związana prawie od początku jego istnienia. Jej pasją jest kosmetyka pielęgnacyjna, lecznicza i upiększająca. Propaguje synergiczne łączenie osiągnięć najnowszej technologii i kosmetyki tradycyjnej, dzięki czemu potrafi zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów.