Wywiad: Relaks przyszłej mamy
Kobieta w ciąży potrzebuje wiele spokoju i relaksu, aby jak najlepiej przygotować się do porodu i macierzyństwa. Jakie rodzaje masażu są najlepsze dla przyszłej mamy? O technikach relaksacyjnych opowie Jakub Nowak z Centrum Kosmetyki i Medycyny Estetycznej MEDICOR.
Jak przynieść ulgę obolałym nogom i plecom?
Jakub Nowak: Sprawdzonym zabiegiem, który przynosi natychmiastową ulgę przy obolałych nogach i plecach jest specjalistyczny masaż, który dobierany jest w zależności od źródła bólu.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania masażu przyszłej mamie?
J.N.: Lista przeciwwskazań jest dość długa i dlatego zawsze przed wykonaniem masażu przyszła mama koniecznie powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Przeciwwskazaniami do masażu u kobiet w ciąży są wszystkie stany, które mogą prowadzić do poronienia m.in.: stany patologiczne ciąży takie jak łożysko przodujące czy przedwczesne odklejanie się łożyska, wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu, krwawienia z dróg rodnych, gestozy, niedokrwistość, skazy krwotoczne, cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, trzustki oraz tarczycy.
Jakie masaże są polecane dla kobiet w ciąży?
J.N.: Większość kobiet skarży się na opuchnięte nogi i w takich sytuacjach zalecany jest drenaż limfatyczny. W momencie gdy najbardziej uciążliwym problemem jest ból pleców wówczas świetnym rozwiązaniem jest odpowiedni masaż leczniczy lub relaksacyjny.
Na czym polega polecany przez Pana masaż?
J.N.: U kobiet w ciąży indywidualnie dobieram i przeplatam techniki z masażu klasycznego, drenażu limfatycznego i masaży orientalnych.
Jakie właściwości oprócz relaksacyjnych niesie ze sobą masaż?
J.N.: Masaż zapobiega rozstępom skóry, zmniejsza napięcie mięśni, zapobiega i łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa, przeciwdziała obrzękom kończyn górnych i dolnych, poprawia krążenie.
Jakie kosmetyki do masażu mogą stosować kobiety w ciąży?
J.N.: Najbardziej zalecane są kosmetyki ujędrniające i nawilżające. Zabrania się stosowania kosmetyków antycellulitowych, peelingów, kremów, balsamów czy innych preparatów silnie rozgrzewających, gdyż mogą one przenikać do płodu powodując jego uszkodzenie, wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Zakazaną substancją jest retinol oraz preparaty o dużym stężeniu kwasów AHA.
Jak inaczej może zrelaksować się przyszła mama? Czy aromaterapia to dobry pomysł?
J.N.: Bardzo dobrym rozwiązaniem jest aktywność ruchowa w wodzie, joga, muzykoterapia, czytanie książek, wprowadzenie zdrowej diety. Podczas ciąży często wyostrza się węch i zbyt mocne zapachy mogą powodować mdłości. W czasie ciąży należy odstawić na bok intensywnie pachnące kosmetyki i mocne perfumy, gdyż mogą wywołać podrażnienia i alergie.
Jakie techniki masażu może wykonywać partner, aby zapewnić przyszłej mamie swojego dziecka ukojenie i relaks?
J.N.: Do najbezpieczniejszych technik zaliczane jest:
głaskanie,
delikatne rozcieranie: spiralne, koliste, punktowe,
uciski falujące,
wyciskanie,
przepompowywanie,
wstrząsanie,
rolowanie,
wibracja stabilna i labilna
Jakub Nowak jest magistrem fizjoterapii i od 4 lat pracuje w gabinetach SPA i ośrodkach odnowy biologicznej pomagając kobietom zachować dobre samopoczucie i piękny wygląd.
medicor.krakow.pl